eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
The nurse is talking with  a patient who fell ill with a new type of coronavirus covid-19. Male nurse with protective coverall clothing in intensive care unit in hospital.
Nyitókép: PatrikSlezak/Getty Images

Magyar Orvosi Kamara: tiszta helyzetet teremtett a jogállási törvény, de...

Nagy Marcell titkár szerint szabályozatlan maradt a betegutak ügye a magán- és a közellátás között, illetve a korábban sokat ügyelő orvosok érdemben nem láttak semmit a béremelésből.

Nagyon sok kérdőjel és nagyon sok probléma van még az egészségügyi jogviszonyról szóló törvény kapcsán – ezt mondta Nagy Marcell, a Magyar Orvosi Kamara titkára kérdésünkre egy szakmai konferenciát követően.

"Az egész egészségügyi ellátás alapfeltétele az lenne, hogy lássuk, hány orvosból gazdálkodunk, illetve hol, milyen igények merülnek fel és azokat ki tudjuk-e elégíteni. Ezért volt fontos ez a törvény, mert ezáltal kiderült, hogy az adott orvosok hol dolgoznak, hol mennyi időt töltenek és hogyan szerveződik most az ellátás. Ezt korábban nem tudtuk.

Mi jelen pillanatban sem tudjuk, de az állam, vagyis az Országos Kórházi Főigazgatóság mint az ellátás szervezéséért felelős szerv már igen"

– ecsetelte Nagy Marcell, aki szerint a jogállási törvénnyel az egészségügy megreformálásának egyik alapfeltétele állt elő.

Megjegyezte, az orvosok másodállásának engedélyezése is viszonylag gördülékenyen zajlott, technikai fennakadások voltak csupán, ezek túlnyomórészt zöld utat is kaptak.

"Mivel nem az volt a cél, hogy megtiltsák a másodállás vállalását, hanem a tisztánlátás" – magyarázta.

Felidézte, hogy noha az orvosok többsége nem dolgozott 5-6 helyen, azért előfordult ilyen korábban.

"Ők általában átgondolták az életüket, és

mivel emelkedett az alapfizetés, utána már úgy gondolták, a főállás mellett már csak egy vagy két helyet tartanak meg. Ez egyszerűsített sok mindent, de

nagyon sok probléma és kérdőjel is maradt még" – fejtegette Nagy Marcell.

Ezeket sorolva elmondta:

  • óriási probléma az ügyeleti díjak rendezetlensége (az ügyeleti díj visszaesett), ez több ezer orvost érint, akiknek így nem változott érdemben a fizetése
  • összeférhetetlenség a magán- és a közegészségügy között (betegutak szervezése szabályozatlan maradt, voltaképp tilos; a magánellátásban ellátott beteget nem kezelheti a közellátás).

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×