A március 1-jétől életbe lépő egészségügyi szolgálati jogviszony új szabályokat hoz az ágazatban számtalan területen, köztük:
- az orvosok és más egészségügyi dolgozók kötelező kirendelhetőségében,
- az orvosbérekben,
- a hálapénz ügyében – emlékeztet az Index, amely annak járt utána, hogy vajon mit hoz a betegeknek az új rendszer, azzal együtt, hogy ezt egyelőre nehéz megmondani.
Ami biztos, hogy az orvosok a hétfői naptól is fogadják a pácienseket a magánrendeléseken. Legfeljebb más helyszínen és rendelési időpontban. Itt az alapvető törvényalkotói cél, hogy a magánpraxis és az állami rendszerben, kórházakban, rendelőintézetekben elvégzett szolgálat egyértelműen elkülönüljön egymástól.
Természetesen a továbbiakban is marad a szabad orvosválasztás joga. Tehát
területileg továbbra sem lesz behatárolva, hogy ki hol veheti igénybe a közfinanszírozott egészségügyi ellátást.
A lap arra is kitér, hogy a praxisközösségekről szóló rendelet alapján arra számíthatnak a betegek, hogy az alapellátás a jövőben nagyobb hangsúlyt helyez majd a prevencióra, ezen belül is a megelőző tanácsadásra, valamint a szűrővizsgálatokra.
Hálapénz
Mint ismert, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) március 1-jétől ellenőrzi az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állóknál a hálapénz elfogadását. Egy olyan újonnan létrejött főosztályról van szó, amelynek munkatársai azt tesztelik, hogy az orvos, valamint a többi egészségügyben dolgozó elfogadja-e a vesztegetésre kínált pénzt, vagy él-e más felajánlott jogtalan előnnyel.
Ugyanakkor minden ügy egyedi elbírálás alá esik, az ítéletet végül bíróság mondja ki.
A hálapénzt elfogadót akár három évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik. A betegeket elvileg nem fogják vizsgálni, legalábbis nem az NVSZ munkatársai
Az Index hozzáteszi:
a hálapénz adása vesztegetésnek, azaz bűncselekménynek minősül.
A betegek ellen ugyanúgy büntetőeljárás indul, ha feljelentés érkezik a nyomozóhatósághoz. Az orvosokat, egészségügyi dolgozókat viszont nem terheli feljelentési kötelezettség. A hálapénzt adó páciens egy évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető.