A döntés a soproni önkormányzat éves közmeghallgatásán derült ki, amelynek során a koronavírus-járvány miatt írásban feltett kérdésekre válaszolt a Farkas Ciprián fideszes polgármester által vezetett testület.
Kiderült: a katasztrófavédelem tűzvédelmi szempontból nem engedélyezi a cölöpházak megmaradását a területen (ahol egyébként állami pénzből négycsillagos szálloda, kikötő és 16 teniszpálya épül) és a jelenlegi elhelyezési megoldást a helyi építési szabályzat sem teszi lehetővé - írta a 24.hu.
Farkas Ciprián hozzátette: jelenlegi főmóló és a nádtetős építmények sem katasztrófavédelmi, sem pedig környezetvédelmi szempontból nem felelnek meg a hatályos hazai és uniós jogszabályoknak, így ezek hosszútávú fenntartása nem lehetséges – vagyis a cölöpházakat bontani fogják. „A 2017-es tűzvész utáni állapot nem fenntartható. Az állami területen álló építmények többnyire magáncélú nyaralókként (többségében osztrák magánnyaralók) funkcionálnak, így a terület fejlesztésére szánt kizárólag magyar, állami támogatásból nem valósítható meg ezen magánépítmények környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő felújítása.”
A portál felidézi: összesen 21 cölöpház épült 1966-ban a Fertőre, 2017 júniusában ezek közül égett le 10, a maradék házakat osztrák, illetve magyar magánszemélyek, valamint magyar cégek, szervezetek (például a rendőrség) használják. A tulajdonosok mederhasználati szerződést kötöttek, mert a tómedrek állami tulajdonban vannak, azonban a cölöpházakban lakók közül többen komoly összegeket költöttek a házaikra.
Arról korábban, és most sem nyilatkozott a polgármester, hogy kompenzáció járhat-e a bérlőknek, ha eljön a bontás ideje.
A beruházás az az Európai Bizottság zöldügyi biztosa szerint uniós jogot sért, ezért kötelezettségszegési eljárást indítottak a magyar kormánnyal szemben a Fertő tó természeti értékeinek veszélyeztetése miatt. A megaberuházást Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd országgyűlési képviselője kifogásolta meg az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosánál. A 23 milliárdos Fertő tavi vízitelep komplett fejlesztése a Modern városok program keretében valósulna meg. A beruházó korábban közölte: a fejlesztés nem von be érintetlen és környezetvédelmi szempontból értékes területeket, csupán az eddig is használt és elmaradott állapotú Vízitelepet és annak korábban iszaptárolásra használt környezetét korszerűsítik a projekt keretében, egyúttal olyan közösségi funkciókkal látják el, amely versenyképes lesz az osztrák üdülőterek mellett.