eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: YouTube/Ádám Farkas

Megpecsételődött a Fertő tavi cölöpházak sorsa

Lebontják őket, ez már végleges.

A döntés a soproni önkormányzat éves közmeghallgatásán derült ki, amelynek során a koronavírus-járvány miatt írásban feltett kérdésekre válaszolt a Farkas Ciprián fideszes polgármester által vezetett testület.

Kiderült: a katasztrófavédelem tűzvédelmi szempontból nem engedélyezi a cölöpházak megmaradását a területen (ahol egyébként állami pénzből négycsillagos szálloda, kikötő és 16 teniszpálya épül) és a jelenlegi elhelyezési megoldást a helyi építési szabályzat sem teszi lehetővé - írta a 24.hu.

Farkas Ciprián hozzátette: jelenlegi főmóló és a nádtetős építmények sem katasztrófavédelmi, sem pedig környezetvédelmi szempontból nem felelnek meg a hatályos hazai és uniós jogszabályoknak, így ezek hosszútávú fenntartása nem lehetséges – vagyis a cölöpházakat bontani fogják. „A 2017-es tűzvész utáni állapot nem fenntartható. Az állami területen álló építmények többnyire magáncélú nyaralókként (többségében osztrák magánnyaralók) funkcionálnak, így a terület fejlesztésére szánt kizárólag magyar, állami támogatásból nem valósítható meg ezen magánépítmények környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő felújítása.”

A portál felidézi: összesen 21 cölöpház épült 1966-ban a Fertőre, 2017 júniusában ezek közül égett le 10, a maradék házakat osztrák, illetve magyar magánszemélyek, valamint magyar cégek, szervezetek (például a rendőrség) használják. A tulajdonosok mederhasználati szerződést kötöttek, mert a tómedrek állami tulajdonban vannak, azonban a cölöpházakban lakók közül többen komoly összegeket költöttek a házaikra.

Arról korábban, és most sem nyilatkozott a polgármester, hogy kompenzáció járhat-e a bérlőknek, ha eljön a bontás ideje.

A beruházás az az Európai Bizottság zöldügyi biztosa szerint uniós jogot sért, ezért kötelezettségszegési eljárást indítottak a magyar kormánnyal szemben a Fertő tó természeti értékeinek veszélyeztetése miatt. A megaberuházást Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd országgyűlési képviselője kifogásolta meg az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosánál. A 23 milliárdos Fertő tavi vízitelep komplett fejlesztése a Modern városok program keretében valósulna meg. A beruházó korábban közölte: a fejlesztés nem von be érintetlen és környezetvédelmi szempontból értékes területeket, csupán az eddig is használt és elmaradott állapotú Vízitelepet és annak korábban iszaptárolásra használt környezetét korszerűsítik a projekt keretében, egyúttal olyan közösségi funkciókkal látják el, amely versenyképes lesz az osztrák üdülőterek mellett.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×