eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) elnöke köszöntőt mond a 2020. évi Jedlik Ányos-díjak átadóünnepségén a Millenáris Startup Campuson 2020. július 21-én. A díjakat a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, a kiemelkedő színvonalú iparjogvédelmi munkásság elismeréseként adják át. A Jedlik Ányos-díjat hagyományosan a március 15-ei nemzeti ünnephez kapcsolódóan adják át 25 éve, idén a járványhelyzet miatt halasztották júliusra az ünnepséget.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Érdekes hatással volt a szabadalmakra a járványhelyzet

Az utóbbi hónapokban a szabadalmak számán és a magyar védettség nemzetközivé tételén is érezhető volt a koronavírus-járvány – mondta el az InfoRádiónak Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke a Jedlik Ányos-díjak átadása után.

A Jedlik Ányos-díj a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó elismerés, amely egyedi és egyszeri Magyarországon – fogalmazott Pomázi Gyula. A hivatal elnöke megjegyezte, a 25. alkalommal megrendezett eseményen minden olyan tudományos, szakmai és kutatói, illetve vállalati munkát díjaztak, amelyben valamilyen formában az iparjogvédelemnek, a szabadalmaztatásnak és az ehhez kapcsolódó szerzői jogoknak a fontossága megjelenik. Ugyanakkor nagyon erőteljesen próbáltak a népszerűsítés irányba is elmozdulni, „hogy amit kitalálunk, annak a hasznosításához társuló különböző feladatokat hogyan és miként lehet megcsinálni” – fogalmazott a szakember.

Pomázi Gyula megfogalmazása szerint

az idei évben életműveket díjaztak,

előtérbe helyezve az olyan jellegűeket, amelyekben, azon kívül, hogy nagyon erőteljes a kutatás-fejlesztés és az innovációs szakmaismeret, az adott termékek, illetve technológiák piacra jutását is a lehető legjobban „rakja össze” a feltaláló, segítve azt, hogy a különböző szabadalmaztatási folyamatok eredményeként megszületett produktum a piacon is életképes legyen – magyarázta.

Ennek szellemében – többek között – egy hangsugárzást kutató villamosmérnök, egy biológus-genetikus, illetve egy vegyészmérnök kutató is részesült az idei Jedlik Ányos-díjban, de az elismertek táborát erősíti egy olyan iparjogvédelmi szakjogászként dolgozó, egy teljes életpályát felmutatni bíró ügyvivő, aki segítette azokat az embereket, akik feltalálóként a szabadalmaztatás folyamatába bele szerettek volna az elmúlt években kapcsolódni – fogalmazott a hivatal elnöke, megjegyezve: egy nívódíjas faipari mérnök is kapott Jedlik-díjat a hazai tárgykultúra megújítása, illetve a formatermezés területén elvégzett munkássága miatt.

A járványhelyzetben

Pomázi Gyula az InfoRádió kérdésére arra is kitért, egyértelműen igazolható, hogy az elmúlt hónapok járványhelyzete hatással volt a szabadalmakra. „Érdekes” számokat produkált az első negyedév, valamint első félév összesítése: minden olyan iparágban, amely az egészségipar különböző területeihez – gyógyszergyártás, orvosi műszergyártás – kapcsolódott, mind megnövekedtek a szabadalmi bejelentések mind a hazai és a nemzetközi szinten – ismertette a szakember. Tapasztalataik szerint ráadásul az ezekhez társuló innováció és társadalmi igény ezt folyamatosan „pörgeti” is, ezért a hazai tudás nemzetközi bejelentéseiben is van egy jelentős, több mint 6 százalékos növekedés – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×