eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Doszpolyné Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek (Liga) május 26-án megválasztott új elnöke a szakszervezet budapesti székházában 2016. május 30-án. Az elnök asszony Gaskó Istvánt váltja a Liga élén.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Keddig adtak határidőt a szakszervezetek

Február 25-ig adnak határidőt a kormánynak a közszolgáltató szakszervezetek a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának összehívására és az érdemi bértárgyalások megkezdésére. Az érdekképviselek 15 százalékos béremelést követelnek, és ha nem kapják meg, akkor sztrájkolni fognak - mondta az InfoRádió ReggelInfo című műsorában Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.

A közszolgáltatásban – közúti közlekedés, vasúti közlekedés, posta, vízművek – működő szakszervezetek nyilatkozatot adtak ki, mert nincsenek érdemi egyeztetések a felek között. Tavaly októberben jelezték az érintett tagszervezetek és a három konföderáció a bérfejlesztési igényt a munkáltatók és a kormányzat részére. Azóta viszont nem volt egyeztetés, érdemi ajánlat nem érkezett – összegezte a helyzetet Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.

Úgy látja, kormányzati beavatkozásra is szükség van, ez pedig a munkáltatók részéről is elhangzott igénykánt még októberben. A munkáltatók a javaslatokat észszerű, jogos és indokolt elképzelésnek tartják – tette hozzá.

A szakszervezetek legalább kétszámjegyű bérfejlesztést követelnek. Az érdek-képviseleti vezető közölte:

15 százalékos bérfejlesztési igényt fogalmaztak meg, erről szeretnének érdemben egyeztetni.

A munkavállalói oldal képviselői február 25-ig biztosítottak lehetőséget a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának összehívására és az egyeztetések megkezdésére. Mészáros Melinda szerint nem szűkös ez a határidő, mert már október óta lehetőség lett volna a munkáltatói és a kormányzati oldalnak tárgyalni. Korábban is voltak megkeresések és egyeztetési igények, amelyekre nem érkezett válasz. Ezt figyelembe véve méltányos a szakszervezetek javaslata – vélekedett.

Ha nem lesz előrelépés, akkor megállapodtak a tagszervezetek abban, hogy a nyomásgyakorlás további eszközeit is fontolóra veszik, és február 25. után kollektív munkaügyi vitákat kezdeményeznek az érintett vállalatoknál. Ez a sztrájk folyamatának elkezdését jelenti, amit a közlekedés területén rövid időn belül az összehangolt figyelmeztető sztrájkok meghirdetése követheti. Ha nincs érdemi egyeztetés és a kollektív munkaügyi vita elindul, akkor a feleknek bizottságot kell létrehozniuk, amelyben egyeztetések folytathatnak. Ha ez viszont ez a kör is eredménytelen, további eszközöket vesznek igénybe – fejtette ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×