eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Karácsony Gergely főpolgármester beszédet mond a fogyatékkal élők világnapja ünnepi rendezvényén a budapesti Városházán 2019. december 3-án. Az eseményen aláírták a fogyatékosügy önkormányzati támogatásáról szóló szándéknyilatkozatot, amelyhez tizennégy, az érintetteket képviselő civil szervezet csatlakozott.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Közvetlen uniós forráslehívást sürgetnek a V4-es főpolgármesterek

Közvetlen uniós forráslehívást szorgalmaznak a visegrádi négyek főpolgármesterei. Budapest, Pozsony, Prága és Varsó vezetői aláírták a Szabad Városok Szövetsége nyilatkozatot, és összehangolják tevékenységeiket.

„A régiónk demokráciáit gúzsba kötő, nacionalista populizmussal szemben kötünk szövetséget” – fogalmazott a budapesti főpolgármester a három másik V4-es főváros vezetőivel való találkozóján a CEU-n. Karácsony Gergely kifejtette: 30 évvel ezelőtt, amikor országaink lerázták magunkról a kommunista diktatúrát, abban bíztunk, hogy népeink számára végleg eljött a szabadság, a béke, a racionalitás és az együttműködés kora. „A nagyvárosok lehetnek azok a hídfőállások, ahonnan kiindulva

a demokrácia jelenkori válságfolyamatait vissza lehet fordítani”

– tette hozzá.

A főpolgármester úgy véli, a városok ezért szúrják a populista hatalmak szemét; és vannak rá eszközeik, hogy kisebbre szorítsák azt a teret, amelyben szabadon lehet működniük. Mint fogalmazott, Európában egyre többeket háborít fel, hogy az uniós fejlesztési források a régióban a korrupciót és az autokráciát finanszírozzák. „Arra is teszünk közös erőfeszítéseket, hogy az európai döntéshozókat meggyőzzük arról, hogy helyes az önkormányzati és más autonóm szereplők számára az eddigieknél lényegesen több forrást közvetlenül is hozzáférhetővé tenni” – fogalmazott.

Karácsony Gergely hangsúlyozta, jelenleg csak abban ért egyet Orbán Viktor miniszterelnökkel, hogy meg kell erősíteni a visegrádi együttműködést. „Szerintem a V4-eket, és általában a kelet-közép-európai együttműködést nem azért kell új szintre emelni, hogy aztán együtt retteghessünk a fejlődéstől és a világ sokszínűségétől – hangsúlyozta. – És nem azért, hogy együtt verhessük szét az Európai Uniót, hogy együtt bontsuk le a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerét.”

A varsói főpolgármester közölte: nem védekezni és blokkolni, hanem új kezdeményezésekkel kell előállni. A prágai elöljáró pedig többek között arról beszélt, hogy sok kérdésben, mint például a klímaváltozás, nem tud csak egy város eredményt elérni, de többen már erősebbek tudnak lenni.

Karácsony Gergely végezetül bejelentette: január elsejétől

Jávor Benedek, korábbi párbeszédes EP-képviselő vezeti a fővárosi önkormányzat brüsszeli képviseletét.

Főbb feladatai között van a klímaváltozás elleni küzdelem és az innováció előmozdítása. Az ő munkáját a V4 fővárosai mellett a magyarországi nagyvárosoknak is felajánlják.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×