eur:
393.22
usd:
363.29
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Norbert Hofer, az Osztrák Szabadság Párt (FPÖ) elnöke sajtótájékoztatót tart a megbeszélésük után a Karmelita kolostorban 2019. szeptember 10-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor: Magyarország érdekelt Ausztria sikerében

Magyarország érdekelt abban, hogy Ausztria ezután is határozottan utasítsa el a terrorizmus minden formáját, továbbra is mondjon nemet a politikai iszlámra, és segítsen megvédeni Európát a migránsoktól - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, miután hivatalában fogadta Norbert Hofert, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökét.

"Ezekben a kérdésekben megvan közöttünk az egyetértés" - mondta a kormányfő a közös sajtótájékoztatón.

Úgy fogalmazott,

érzékeny időszak a mostani, hiszen választás lesz Ausztriában, és az út is, amely ehhez vezetett, "rendkívül érzékeny".

Jelezte, a magyar kormány semmiképpen nem akar beavatkozni az osztrák választásba, "Ausztriáról az osztrák polgároknak kell dönteniük".

Azt kívánta ugyanakkor, hogy Ausztriának stabil és erős kormánya legyen a szeptember végi előre hozott parlamenti választás után.

Ausztriát stratégiai, történelmi partnernek nevezte, hangsúlyozva ezért, hogy Magyarország érdekelt a szomszédos ország sikerében.

"Elkötelezettek vagyunk az együttműködés iránt, egyetértünk abban, hogy mindkét ország fontos a másik ország számára,

Ausztria továbbra is rendkívül fontos Magyarországnak" - mondta Orbán Viktor tárgyalópartnerének.

A miniszterelnök hangsúlyozta, nagyra értékeli azt a munkát, amelyet az Osztrák Szabadságpárt kormányzópártként végzett az elmúlt években. Kiemelte, nagyon jó kapcsolatok épültek ki kormányzati szinten, "kiderült, hogy számos kérdésben hasonlóan gondolkodunk", a mostani tárgyalással pedig megerősítették, hogy néhány fontos kérdésben továbbra is egyetértenek.

Az Osztrák Szabadságpárt elnökének azt kívánta, hogy "sikeres választás és sikeres kormányalakítás következzen", Ausztria pedig legyen ismét nagy és stabil partnere Magyarországnak.

Norbert Hofer arról beszélt, bízik a választási sikerben, és reméli, hogy a választás után kormányzati szinten is folytatódhat az eddigi gyümölcsöző együttműködés Magyarországgal.

Az FPÖ elnöke is nagyon fontosnak nevezte a politikai iszlám elleni védekezést.

Kitért arra is, hogy értékelése szerint

Magyarország minden téren intenzíven fejlődik.

Norbert Hofer megjegyezte: sok magyar vállalkozás működik és sok magyar magánszemély dolgozik Ausztriában, ami azt jelenti, "nagyon intenzív" a két ország közötti együttműködés.

Azzal kapcsolatban, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke kedden bejelentette, a bővítés- és szomszédságpolitikáért felelős uniós biztosi posztot szánja Trócsányi Lászlónak, Orbán Viktor kérdésre azt mondta: az Európai Unió bővítése szép és nagy feladat, a magyarok pedig szeretik az ilyen feladatokat.

Trócsányi László nagy tapasztalattal rendelkezik, érti Európa lényegét, és alkalmas a csatlakozni akaró országok segítésére, hogy átvegyék az európai szabályokat, normákat és értékeket - fogalmazott.

A miniszterelnök hozzátette: sok történelmi kihívás van az EU előtt, ezek közül az egyik - a magyaroknak a legfontosabb - a bővítés a Balkán irányában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×