eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója beszédet mond a kommunizmus áldozatainak emléknapján tartott megemlékezésen a Terror Háza Múzeumban 2019. február 25-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Schmidt Mária: amíg Nyugat-Európa vezetői így viselkednek, nem lesz közös Európa

Akik ma a diktatúra kifejezéssel játszanak, megsértik annak a sok-sok százezer embernek az emlékét, az áldozatát, a szenvedését, akiket megkínzott, bebörtönzött, megölt a kommunista diktatúra - mondta Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

2000-ben Magyarország volt az első ország Közép- és Kelet-Európában, ahol döntöttek arról, hogy legyen emléknapja a kommunizmus áldozatainak, és ez mutatja azt az elkötelezettséget, amellyel a kommunizmus áldozatai előtt fejet hajtunk, és amivel a hőseinket megtiszteljük - mondta az InfoRádiónak Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján, és hozzátette, azóta a többi ország is követte a példát, de jó, hogy sok mindenben mi vagyunk az elsők.

Schmidt Mária lényegesnek tartja, hogy az emléknapon a megemlékezés, a gyertyagyújtás mellett felhívják a figyelmet arra, hogy milyen volt valójában a diktatúra.

"Nincs ennél fontosabb, mert a mai közbeszédben az olyan kifejezések, hogy félni kell meg diktatúra van, kezdik elveszíteni a kontúrjaikat. Ha azt gondolja egy fiatal, hogy a diktatúra az ötvenes vagy a hetvenes években ilyen volt, mint ma, akkor nem is lehetett olyan rossz.

Akik ma játszanak ezekkel a kifejezésekkel, és relativizálják őket, megsértik annak a sok-sok százezer embernek az emlékét, az áldozatát, a szenvedését, akiket megkínzott, bebörtönzött, megölt a kommunista diktatúra. Ez helytelen"

- mondta a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

Schmidt Mária a megemlékezésen beszélt arról az esetről is, amikor Kína ajándékaként Trierben felavatta Karl Marx szobrát Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. A történész szerint ez szégyen, és nem ért egyet azokkal, akik azzal próbálják mentegetni Marxot, hogy csak egy gondolkodó volt. Ráadásul éppen Németországban, amelynek fele ugyanúgy megszenvedett ettől a diktatúrától, sőt még jobban, mert az utolsó pillanatig nem enyhülő nyomás alatt állt.

"Ezek szimbolikus dolgok, számunkra Marx, Engels és Lenin egyet jelent a kommunista diktatúrával. lehet, hogy kétszáz év múlva el lehet őket választani egymástól, de pillanatnyilag még nem" - mondta Schmidt Mária, és hozzátette: még túl sokan vannak, akik tudják, hogy ez a három ember mit jelképezett.

"Ez sértő, és amíg Nyugat-Európa vezetői így viselkednek, nem lesz közös Európa"

- jelentette ki a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×