eur:
393.12
usd:
363.58
bux:
72351.87
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója beszédet mond a kommunizmus áldozatainak emléknapján tartott megemlékezésen a Terror Háza Múzeumban 2019. február 25-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Schmidt Mária: amíg Nyugat-Európa vezetői így viselkednek, nem lesz közös Európa

Akik ma a diktatúra kifejezéssel játszanak, megsértik annak a sok-sok százezer embernek az emlékét, az áldozatát, a szenvedését, akiket megkínzott, bebörtönzött, megölt a kommunista diktatúra - mondta Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

2000-ben Magyarország volt az első ország Közép- és Kelet-Európában, ahol döntöttek arról, hogy legyen emléknapja a kommunizmus áldozatainak, és ez mutatja azt az elkötelezettséget, amellyel a kommunizmus áldozatai előtt fejet hajtunk, és amivel a hőseinket megtiszteljük - mondta az InfoRádiónak Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján, és hozzátette, azóta a többi ország is követte a példát, de jó, hogy sok mindenben mi vagyunk az elsők.

Schmidt Mária lényegesnek tartja, hogy az emléknapon a megemlékezés, a gyertyagyújtás mellett felhívják a figyelmet arra, hogy milyen volt valójában a diktatúra.

"Nincs ennél fontosabb, mert a mai közbeszédben az olyan kifejezések, hogy félni kell meg diktatúra van, kezdik elveszíteni a kontúrjaikat. Ha azt gondolja egy fiatal, hogy a diktatúra az ötvenes vagy a hetvenes években ilyen volt, mint ma, akkor nem is lehetett olyan rossz.

Akik ma játszanak ezekkel a kifejezésekkel, és relativizálják őket, megsértik annak a sok-sok százezer embernek az emlékét, az áldozatát, a szenvedését, akiket megkínzott, bebörtönzött, megölt a kommunista diktatúra. Ez helytelen"

- mondta a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

Schmidt Mária a megemlékezésen beszélt arról az esetről is, amikor Kína ajándékaként Trierben felavatta Karl Marx szobrát Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. A történész szerint ez szégyen, és nem ért egyet azokkal, akik azzal próbálják mentegetni Marxot, hogy csak egy gondolkodó volt. Ráadásul éppen Németországban, amelynek fele ugyanúgy megszenvedett ettől a diktatúrától, sőt még jobban, mert az utolsó pillanatig nem enyhülő nyomás alatt állt.

"Ezek szimbolikus dolgok, számunkra Marx, Engels és Lenin egyet jelent a kommunista diktatúrával. lehet, hogy kétszáz év múlva el lehet őket választani egymástól, de pillanatnyilag még nem" - mondta Schmidt Mária, és hozzátette: még túl sokan vannak, akik tudják, hogy ez a három ember mit jelképezett.

"Ez sértő, és amíg Nyugat-Európa vezetői így viselkednek, nem lesz közös Európa"

- jelentette ki a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Lapértesülés: a Schadl-ügy egyik tanúja vesztette életét az Árpád hídi tragédiában

B. Ervin a Suzukiban ült, hírek szerint az élettársával, mindketten azonnal meghaltak. A férfit korábban Schadl György biztatta arra, hogy pályázzon végrehajtónak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×