eur:
392.53
usd:
362.46
bux:
72135.04
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Nyitókép: Pexels

Így költ a magyar az interneten

2018 első félévében az online kiskereskedelmi forgalom megközelítette a 180 milliárd forintot, ami csaknem 25 milliárd forinttal több, mint 2017 hasonló időszakában - derül ki a GKI Digital és az Árukereső.hu közös felméréséből.

Az online kiskereskedelem növekedésének jelenlegi legfontosabb motorja az átlagos vásárlási érték folyamatos emelkedése, ami 2018 nyarán már átlépte a 11 ezer forintos értéket. A vásárlások száma a piac egészének növekedési dinamikájánál lassabban bővül (13 százalékos volt az év első 6 hónapjában).

A magyar lakosság – a gazdasági fellendüléssel összhangban – a webáruházakban is egyre nagyobb értékben költ, de a rendelések gyakoriságára ez a vásárlói kedv egyelőre még kevésbé hat ki. Az egy főre jutó éves online rendelésszám jelenleg 12, az éves átlagos költés pedig megközelíti a 130 ezer forintot. Utóbbi érték a cseh piacon meghaladja a 230 ezer forintnak megfelelő cseh koronát, a rendelésszám is magasabb a magyar átlagnál.

A műszaki szektor továbbra is a legnagyobb forgalmi súllyal bíró terület, melyet a többéves életciklussal rendelkező, jellemzően nagy értékű termékek vásárlása eredményez. A magas életciklusból fakadó alacsony vásárlási intenzitás ugyanakkor a bővülés legnagyobb korlátja is egyben.

A növekedési lehetőségeket kereső e-kereskedőknek ezért érdemes a nagy értékű termékek mellett a gyorsabban forgó, napi fogyasztási cikkek irányába is nyitni.

Ezekkel ugyanis drasztikusan növelhető a rendelési állomány, a magas kosárérték megtartása mellett.

Az útkeresést és a felemás kereskedői hangulatot tükrözi a GKI Digital és az Árukereső online kiskereskedelmi indexe is, amely 2018 harmadik negyedévében, 2016-hoz hasonlóan, kismértékben csökkent, miközben a tavalyi harmadik negyedévre még pozitívabb hangulat volt a jellemző.

Ilyen piaci környezetben, limitált vásárlói bázis mellett a marketingeszközök hatékony használatán is legalább annyi múlik, mint a megfelelő összetételű termékpalettán. A webáruházak által alkalmazott akciók közül az ingyenes szállításhoz és az árkedvezményekhez kötött promóciók a legnépszerűbbek. Míg a szállítási kedvezmény elsősorban a rendelések számát képes hatékonyan növelni (a vásárlókat a kisebb értékű rendelések felé terelve), addig a jól tervezett árkedvezmények magasabb kosárértéket eredményeznek, hiszen drágább termék esetében nagyobb nominális megtakarítás érhető el.

Az online marketing eszköztárából a kereskedők által leginkább használt megoldás továbbra is az árösszehasonlító oldalak. Ezt követi a keresőoptimalizálás (SEO), a Google-hirdetés, a Facebook-hirdetés és a hírlevélküldés. Már a hazai e-kereskedők is felismerték, hogy a vásárlók megtartásában és a legfiatalabb rétegek megszólításában egyre nagyobb szerephez jut a vásárló érdeklődését, információigényét kiszolgáló, a figyelmét lekötő tartalommarketing, a leggyakoribb a saját blog.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Megérkezett Moszkvába Orbán Viktor, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, és kamerák előtt váltottak néhány mondatot. Európai uniós tisztviselők és európai állam- és kormányfők részéről heves kritikák érték a magyar kormányfő oroszországi látogatását. Uniós és tagállami vezetők is kiemelték, az EU soros elnökségét betöltő Magyarország vezetője nem az EU-t képviseli a Putyinnal való tárgyalásokon. Több uniós tisztviselő és például Olaf Scholz német kancellár is azt mondta, a magyar kormány nem tájékoztatta őket előre a tervezett útról. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén kijelentette, Orbán Viktor nem a NATO-t képviseli, ugyanakkor elmondása szerint a katonai szövetséget előre tájékoztatták az utazás tervéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×