Hajnal Csilla, Pilis polgármestere az InfoRádiónak azt mondta, hogy az alapellátás - amelybe beletartozik a háziorvosi, házi gyermekorvosi, védőnői szolgálat és a háziorvosi ügyelet - ingyenes, de
van egy szakellátási rendszerük is, amelynek két szolgáltatásáért – a labormintáért és a fizikoterápiáért – egészségügyi hozzájárulási díjat kérnek el.
A pilisi lakosoknak ez 300 forintba, másoknak pedig 1500 forintba kerül. A nagy különbséget a polgármester azzal indokolta, hogy elsősorban a pilisi lakosoknak szeretnének kényelmi szolgáltatást nyújtani.
"Akik nem szeretnék ezt a díjat kifizetni, azoknak nem kötelező idejönni, hiszen a ceglédi szakrendelőhöz tartozunk, oda el lehet menni" - mondta Hajnal Csilla, hozzátéve, hogy az önkormányzat e szakellátásokra nem kap normatív támogatást, ellentétben a ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézettel.
Hajnal Csilla elmondta, hogy a két pilisi szakrendelés önkormányzat által finanszírozott fenntartása
éves szinten 11 millió forintba kerül. A betegektől befolyt díj mintegy 2 millió forint, ezért az önkormányzatnak 9 millió forinttal így is ki kell pótolnia az összeget.
A polgármester közölte: az önkormányzat egészségügyi rendeletben szabályozta a saját költségvetésből működő szakellátások működtetését, és jogosan szednek négyből két ellátás esetén hozzájárulási díjat (az érintett két szolgáltatás mellett ortopédia és fül-orr-gégészet van Pilisen).
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye szerint közigazgatási hatósági vizsgálatnak kell kiderítenie, hogy történt-e jogsértés az ügyben.