Drasztikusan csökkenhet a bárányhimlős megbetegedések száma a most kötelezővé és térítésmentessé váló vakcinával – mondta el a Magyar Idők kérdésére Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. Szerinte a döntés nemcsak egyéni, hanem közösségi szinten is jelentős, hiszen a rendelkezéssel elkerülhetővé válnak a járványok.
"A vakcinának köszönhetően kialakul az úgynevezett nyájimmunitás,
vagyis a közösségi védelem, így legfeljebb szórványmegbetegedések keletkezhetnek."
A bárányhimlő nagyon ragályos betegség, cseppfertőzéssel terjed, és elég akár fél óra egy kisebb teremben ahhoz, hogy a bárányhimlős mindenkit megfertőzzön. A bárányhimlő elleni oltást két részletben, 15 és 18 hónapos korban fogják megkapni a kicsik, a kanyaró, a mumpsz és a rubeola elleni vakcina mellett.
"Sokan félnek a több oltás egyszerre való beadásától, holott bizonyított tény, hogy az oltóanyagok sokkal kisebb terhelést jelentenek az immunrendszer számára, mint maga a betegség. Ráadásul ezek az oltóanyagok erősítik egymás védőhatását."
Póta György arra is felhívta a figyelmet, hogy a felnőttkorban elkapott bárányhimlő hosszabb lefolyású és súlyosabb szövődményekkel járhat. Ezért azt tanácsolta, hogy aki nem kapott oltást, vagy 16-18 éves koráig nem esett át a bárányhimlőn, feltétlenül oltassa be magát. Ez fokozottan érvényes a nőkre, hiszen ha egy várandós kismama fertőződik meg, háromszoros eséllyel léphetnek fel szövődmények, sőt a születendő gyermeknél is súlyos fejlődési rendellenességek fordulhatnak elő. Aki nem tudja, kapott-e ilyen oltást, annál vérvétellel, majd egy speciális antigénvizsgálattal lehet megállapítani – mondta a Magyar Időknek Póta György.