eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Gyászos pillanatkép a magyar emberekről

Gyászos pillanatkép a magyar emberekről

Magyarországon jelentősen elmarad a születéskor várható élettartam az Európai Unió legtöbb tagállamához képest - állapította meg az Európai Bizottság jelentése. A dokumentum felhívja a figyelmet, hogy a magyar egészségügyi kiadások alacsonyabbak az uniós átlagnál. Az InfoRádió orvosokat kérdezett.

75,7 év volt 2015-ben a várható élettartam Magyarországon ez öt évvel marad el az EU átlagtól. Nagyra nyílik a szociális olló is: egy alapfokú végzettségű magyar férfi kilenc évvel kevesebbet él mint egy diplomás. Magyarországon a szív és érrendszeri betegségek jelentik a vezető halálozási okot. Az InfoRádióban Szapáry László klinikai neurológus, a Magyar Stroke Társaság elnöke hívta fel a figyelmet a magyar lakosság rossz fizikai állapotára: „A magas vérnyomás és koleszterinszint előfordulása az életkor előrehaladtával párhuzamosan nő. Az 50-60-as korosztályban már a populáció harmadánál előfordulnak ezek a rizikófaktorok, sok betegnél akár kombináltan is.”

A második vezető halálok, a rák 2014-ben 33 ezer embert vitt el. A tüdőrák kialakulásának kockázata világszinten Magyarországon a legmagasabb – mondta az InfoRádiónak Ostoros Gyula, az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet főorvosa.

„Évente tízezer új tüdőrákos beteget regisztrálunk Magyarországon. Ebben és a férfiak halálozási mutatóinak tekintetében is első helyen állunk a világon.”

Pénz- és akaraterőhiány

Az Európai Bizottság jelentése felhívja a figyelmet, hogy 2005 óta a magyar egészségügyben közel felére csökkentek a megelőzésre fordított kiadások. A bizottság megállapítja azt is, hogy a magyar felnőttek több mint negyede napi rendszerességgel dohányzik, Magyarországon a harmadik legmagasabb ez az arány Európai Unióban.

Az alkoholfogyasztás 2000 óta lassan csökken, de még így is 10 százalékkal magasabb, mint az uniós átlag. A magyar felnőttek 21 százaléka pedig túlsúlyos. A TÉT Platform átfogó életmód felmérése is megmutatta a magyarok keveset tesznek egészségükért.

„Az egészséges életmód korlátai közül az emberek 66 százaléka a pénzt hozta ki győztesnek, a következő helyen az akaraterő hiánya áll” - mondta Antal Emese dietetikus.

Az Európai Bizottság jelentése felhívja a figyelmet, hogy 2005 óta a magyar egészségügyben közel felére csökkentek a megelőzésre fordított kiadások. 2015-ben Magyarország lakosonként 1428 eurót költött az egészségügyre, ami az uniós átlag fele. A jelentés úgy fogalmazott, hogy elengedhetetlen az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottságának kezelése, hogy javuljon a hozzáférés a jó minőségű ellátáshoz a teljes népesség számára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×