Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Így zajlik a harc a szuperbaktériumok ellen

Így zajlik a harc a szuperbaktériumok ellen

Az Egészségügyi Világszervezet összeállította az emberiségre legveszélyesebb szuperbaktériumok listáját, amely egy újabb kórokozóval bővült. A WHO ismertetett egy olyan esetet is, amikor 26 különböző antibiotikum alkalmazása ellenére meghalt egy beteg az Egyesült Államokban. Falus András, immunológus egyetemi tanár, akadémikus azt mondta, az egészségügyi ellátás ipari evolúciót hozott létre az elmúlt évszázadban.

„Amióta – évek, évtizedek óta – antibiotikumokat használunk a betegséget okozó baktériumok ellen, az emberi társadalom, az egészségügyi ellátás úgynevezett ipari, mesterséges evolúciót hoz létre.superbaktérium

Az immunológus elmondta, a baktériumok rendkívül alkalmazkodó, adaptív organizmusok, amelyek megpróbálják kifejleszteni az ellenálló típusaikat. Ez azt jelenti, hogy a baktériumok nagyon gyorsan és sokat osztódnak, és ilyenkor megkettőzik az örökítőanyagukat, a DNS-t. Az immunológus hozzátette, nagy valószínűséggel olyan is akad közöttük, amelyik valahogy neutralizálni tudja a többiekre veszélyes antibiotikumokat.

„Ez egy versenyfutás,

amiből egyelőre, a WHO közlésének megfelelően, a baktériumok kerültek ki győztesen.”

De van lehetőség, hogy az orvostudomány nyerjen – hangsúlyozta Falus András.

„Körülbelül 50-80-szor annyi baktériummal élünk együtt, mint ahány sejtünk van. A bennünk élő baktériumok túlnyomó része nem okoz betegséget. Ők és a betegséget okozó baktériumok is óriási versenyben az élettérért. Betegség, például fertőzések nyomán fellépő mérgező, toxikus állapot esetén felbomlik az egyensúly, a betegséget nem okozó baktériumok megakadályozzák a betegséget okozók elterjedését.”

A megoldás iránya az, hogy a betegséget nem okozó baktériumoktól megtanuljuk a semlegesítés módszerét. Ez lesz az antibakteriális gyógyszerkutatás vadonatúj ága – hangsúlyozta Falus András.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×