eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd

Rádiófrekvenciával a pajzsmirigygöb ellen

Rádiófrekvenciás abláció nevű eljárással műtéti beavatkozás és altatás nélkül is megszüntethetőek a pajzsmirigygöbök. A közép-kelet-európai régióban elsőként Magyarországon elérhető kezelésről a Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusa beszélt az InfoRádióban. Deák Pál Ákos elsőként végzett ilyen beavatkozást az országban.

Egyes vizsgálatok szerint Magyarország négyötöde jódhiányos terület. A jódhiány a pajzsmirigygöbök keletkezésének egyik kiváltó oka. Ez népbetegségnek számít és négyszer gyakrabban fordul elő nőkben – mondta a Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusa.

„Tíz százalékban jelentkezik tünetekkel, leggyakrabban ultrahangos vizsgálat során, véletlenül találkozunk vele. Az esetek egy részében maguk a nagyméretű göbök okoznak problémát, esztétikait és gyakran hangképzési, nyelési zavart, köhögést. Van, akinél a torokban idegentest-érzést keltenek. Olyan göbök is vannak, amelyek hormont termelnek, ezek kezelésére is alkalmas a rádiófrekvenciás abláció” - jegyezte meg Deák Pál Ákos.

A Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusa 2014-ben Magyarországon először végzett ilyen beavatkozást.

„Az első páciensem egy olyan hölgy volt, aki már háromszor esett át pajzsmirigy-műtéten, a további operációkat a magas kockázat miatt már nem vállalták, viszont a panaszai nem szűntek meg” - idézte fel Deák Pál Ákos.

A Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusa elmondta, a beavatkozás során helyi érzéstelenítéssel egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigygöböt és olyan hőmérsékletre melegítik a kóros sejteket, amiben elpusztulnak. A beavatkozás után a beteg kap egy enyhe nyomókötést és hűtik a kezelt területet, két-három óra múlva a páciens hazamehet, másnap pedig visszatérhet a megszokott életéhez – tette hozzá Deák Pál Ákos.

„A beavatkozást azoknál lehet elvégezni, akiknek ultrahanggal biztonsággal meg lehet vizsgálni a pajzsmirigygöbét, tehát azt a területet tudjuk kezelni, ami látható. Rosszindulatú göb esetén nem használjuk a rádiófrekvenciás ablációt, azonban a már operált pajzsmirigy-daganatos betegeknél, ha helyi daganatkiújulás van a pajzsmirigyben vagy áttétes nyirokcsomó jelenik meg a nyakon, ajánlják ezt a beavatkozást is” - fűzte hozzá Deák Pál Ákos.

A környező országokban ez a kezelés egyelőre nem elérhető, Ausztriában most kezdődik a bevezetése. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egyelőre nem finanszírozza, ezért jelenleg még önköltséges a rádiófrekvenciás abláció – mondta el a Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×