Szeptemberben indul az új szakképzési rendszer. A változás egyelőre az elsősöket érinti, mivel az új struktúra felmenő rendszerben épül ki. A Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára állítja: zökkenőmentes lesz a szeptemberi tanévkezdés az érintett intézményekben.
„Tekintettel arra, hogy a szakgimnáziumokban a korábbi szakközépiskolákhoz képest a képzési tartalom nagyjából 15 százaléka változott, a szakiskolákhoz képest a szakközépiskolákban tartalmilag nincs változás, annyi történt, hogy összekapcsoltunk két, korábban is működő iskolatípust. Emiatt nincs ok az aggodalomra.”
Odrobina László hozzátette: a korábbi rendszerhez képest most nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati képzés. A szakiskolákból szakközépiskolák lesznek, ám ez inkább csak formai változást jelent. A tárca összevonta a hároméves szakmát adó képzést, valamint az erre épülő kétéves érettségire felkészítő szakaszt, és most a három év végeztével a diák automatikusan az iskola tanulója marad – persze elvégeznie továbbra sem kötelező a plusz két évet.
A szakközépiskolákból létrejövő szakgimnáziumok esetében már jelentősebb a változás – fejtette ki Odrobina László.
„A szakgimnáziumoknál úgy volt a képzési struktúra, hogy négy év után a diákok szereznek egy érettségit, közben tanulják a szakmát is, nagyjából a felét, plusz egy év alatt megtanulják a másik felét és megszerzik a technikusi, OKJ-s végzettséget. Ez a változás.”
A helyettes államtitkár elmondta: a középiskolai diákok mintegy 40 százaléka jár gimnáziumba, ugyanekkora hányada tanul szakgimnáziumban, a fennmaradó 20 százalék pedig szakiskolás.