Az öt hónapos, Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala megyére kiterjedő speciális közfoglalkoztatási kísérleti programba háromszáz álláskeresőt vontak be, de a tervek szerint januártól országossá válna a program.
A Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási Stratégiai és Koordinációs főosztályvezetője az InfoRádiónak azt mondta: ezek a halmozottan hátrányos helyzetű munkavállalók évek óta vannak állás nélkül és még a közfoglalkoztatotti körbe sem tudtak bekerülni.
„Mielőtt közfoglalkoztatásba kerülnek, elküldjük őket foglalkoztathatósági vizsgálatra, sokan erőteljesen korlátosan vagy egyáltalán nem foglalkoztathatóak.”
Az orvosok ezekről az emberekről általában mentális, szociális vagy egészségi problémákat állapítanak meg. Réthy Pál úgy fogalmazott: ezen emberek foglalkoztathatóságát most egy nagyon védett környezetben, védett foglakoztatási körülmények között vizsgálják meg.
„Faipari tevékenység, padok felújítása, karbantartása, buszvárók karbantartás, területkarbantartás, kertészeti tevékenység jellemző.”
A kísérleti program július elsején kezdődött és november 30-ig tart.
„A speciális közfoglalkoztatási programban hat órában a havi bruttó bér 41.555 forint, 27.635 a nettó. Ebből kétségtelenül nem lehet megélni, de több mint a segély. E mellé munkaerő-piaci, szociális, egészségügyi szolgáltatást és melegétkezést is biztosítunk.”
Ha valaki ezt nem vállalja, akkor megtörténhet az, hogy kizárják a közfoglalkoztatásból és az álláskereső nyilvántartásból is, azaz semmilyen legális jövedelemre vagy juttatásra nem lesz jogosult – tette hozzá a BM főosztályvezetője.