Infostart.hu
eur:
353.94
usd:
310.98
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál

Csoportlétszám-növeléssel oldaná meg a bölcsődei helyhiányt a kormány

Békés demonstrációt tartottak bölcsődei dolgozók szombaton a fővárosban a jövő évi költségvetés ellen. A dolgozók a többi között a tervezett bérintézkedések, valamint a csoportlétszám emelése miatt vonultak a Szociális és Munkaügyi Minisztérium elé, ahová egy petíciót is eljuttattak.

Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke a demonstrálók előtt a petíciót ismertetve elmondta, hogy a jövő évre tervezett bér- és költségvetési intézkedések hatására a fokozott szellemi és fizikai megterhelés mellett a dolgozók további legalább 4 százalékos reálkereset-csökkenésre számíthatnak. A megélhetési körülményeik jelentős romlása mellett, a munkavégzési feltételek is romlani fognak - tette hozzá.

Az elnök ismertetése szerint ráadásul a jelentősen megemelkedett gyermeklétszám miatti munka és felelősség anyagi kompenzálása teljes mértékben elmarad: 20-25 év munka után a szakdolgozói átlagbér csupán nettó 80-85 ezer forint. A dolgozók anyagi helyzetét a természetbeni juttatások hiánya, illetve azok jövő évi óriási mértékű megadóztatása tovább rontja.

Mint a petícióban írták, a megengedhetetlen és súlyos hiba, hogy jövőre a bölcsődei csoportlétszámok az optimális 10 főről 16-18 főre emelkednek. A túltöltött bölcsődék rengeteg veszélyt és balesetforrást rejtenek magukban, valamint kockáztatják a biztonságos ellátás színvonalát.

A tömörülés szerint a normatíva számítása más gyermekintézményekkel szemben, már évek óta olyan logika mentén történik, amely alapján a ténylegesnél jóval kevesebb forrást biztosít a gyermekek ellátására. 2010-ben a költségvetésben egy gyermek ellátására biztosított 494 100 forinttal szemben a rossz számítási mód miatt az intézmény fenntartója ennek az összegnek ténylegesen csak a 76 százalékát, azaz 378 480 forintot hívhat le. A helyzetet tovább nehezíti, hogy az ellátásra adott összeg meghatározásánál az infláció mértékét teljes mértékben figyelmen kívül hagyták.

A petíciót végül Veres Gábor, a szaktárca főosztályvezetője vette át, aki a szaktárca álláspontját tartalmazó közleményt juttatott el a sajtó képviselőinek.

A minisztériumi közlemény szerint az ágazatot érintő jövő évi normatív támogatások úgy csökkennek, amilyen arányban a munkáltatói bérterhek is mérséklődnek. A szaktárca közleményében az is olvasható, hogy az uniós pályázatok útján biztosított forrásokból 2013-ig mintegy 7 000 új bölcsődei férőhely létrehozása várható.

Mint emlékeztettek: a kormány döntött a 2009-2010-es tervezési időszakra felhasználható források átcsoportosításáról is, amely eredményeként mintegy 13,2 milliárd forintot fordítanak a bölcsődék fejlesztésére és a kapacitás bővítésére.

A tüntetésen - a szervezők közlése szerint - mintegy 1 000 ember vett részt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Tisza-kormány: újabb sorcsere a minisztériumokban, Sulyok Tamás aláírta az uniós pénzekkel kapcsolatos törvényt

Tisza-kormány: újabb sorcsere a minisztériumokban, Sulyok Tamás aláírta az uniós pénzekkel kapcsolatos törvényt

Továbbra is sebes tempót diktál a Tisza-kormány, amely a héten két jelentős kormányülést is összehívott. Szerdán a hajnali órákba nyúló egész napos egyeztetés után csütörtökön a hőhelyzettel kapcsolatos felkészülésről és a Budai Vár felújítása körüli helyzetről tartott sajtótájékoztatót Magyar Péter miniszterelnök és a beruházási ügyekért felelős Vitézy Dávid. A nap azonban egyéb fejleményeket is tartogatott. Újabb részletek derültek ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal bezárásáról, felmerült az egyre indokolatlanabbá váló árrésstop megszüntetése, és a határon túli támogatásokat is átvilágítják. Ezek mellett azonban a legmeghatározóbb hír az volt, hogy máris gyanúsítottként merült fel Orbán Viktor neve az ukrán „aranykonvoj”-ügyben. Pénteken újabb fontos egyeztetések zajlanak, hiszen a Pénzügyminisztérium meghívására Budapestre látogatott az Eurogroup vezetője, akivel Magyar Péter mellett a tárca vezetője, Kármán András is az euró bevezetéséről egyeztetett. Az előzetes bejelentések szerint még ugyanezen a napon háromnapos kihelyezett kormányülés kezdődik, amelyre Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter egyenesen Luxemburgból érkezhet haza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×