eur:
413.08
usd:
390.67
bux:
78374.08
2024. november 29. péntek Taksony

Lehetséges-e ma racionális politika? Lánczi András, Inforádió, Aréna

2023.05.25. 19:16

Valóban a civilizáció kulturális szövetének szétszabdalása történik, ahogy Elon Musk mondja Soros Györggyel szemben, aki szerinte olyan, mint Magneto az Xmenből? Amatőr szemlélő számára átalakulóban van a világ, nem a kapitalizmus és a szocializmus áll egymással szemben, az könnyen érthető volt, hanem sokkal bonyolultabb, nem a világ proletárjai egyesülnek a világ kapitalistái ellen. Ez jó pillanat egy politikai filozófusnak a folyamatok megértésére? A korábbi fogalmainkkal leírható a világ? A politikai megváltás a modern világ titka? Hol van a hagyományos közösségek, pl. a család helye a mai politikai filozófiában? Mit tud a hagyományos nemzeti politika kezdeni a globális folyamatokkal? A proletár internacionalizmust valóban felváltották a globális tőke érdekei? Hogyan alakulnak ki ma a vezető politikai ideológiák? Tömegigényre gyártják? A meglévő, jónak tartott gondolatra toboroznak tábort? A gazdaság érdekéhez igazodva képeznek ideológiát? Végleg felváltják-e a politikai filozófia örök kérdéseit a pillanatnyi politikai küzdelmeknek alárendelt ideológiák?

Egy nemzet vagy régió gondolkodását át lehet hangolni azzal, hogy a globális csatornákon más problémák kerülnek folyamatosan a néző szeme elé? Milyen vízió az alapja az Európai Unió szuperállami törekvéseinek? A nemzet reneszánsza zajlik a politikában? Van-e globális igazságosság? Mennyire határozza meg a közösségek hiánya az emberek életét, mennyire komoly veszély az elmagányosodás? Mekkora veszély a magánügyek, a privátszféra elvesztése? Milyen tulajdona marad az egyénnek, akinek nincs hite, közössége, viszont nyitott könyv a magánélete (vagy annak hiánya)? Tud-e a technológia választ adni arra az emberi alapkérdésre, hogy mi az élet értelme?

Minden személyes területre betette-e a lábát a politika? Az egyén előtérbe kerülése mennyiben rombolta le a közösségeket? Miért tekinthető a marxizmus legfőbb politikai bűnének a bonyolult kérdések és folyamatos végletes leegyszerűsítése? Lehet-e időráfordítás nélkül megérteni és felfogni bonyolult dolgokat? Mi a különbség az arisztokrácia és az elit között, és miért fontos az elit?

Lánczi András Széchenyi-díjas filozófus, egyetemi tanár, a Corvinus Egyetem korábbi rektora az Inforádió Aréna c. műsorában 2023.05.25-én. 

×
×
×