Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Donald Trump amerikai elnök a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott találkozón a washingtoni Fehér Házban 2025. július 7-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alex Brandon

Donald Trump ismét a háború gyors lezárását emlegette, de ára lenne a kivonulásnak

Donald Trump ismét úgy fogalmazott, hogy „nagyon hamar” befejezi az Irán elleni háborút. Előzőleg pedig azt vetette oda szövetségeseinek, hogy „maguk szerezzék meg az olajukat”.

Annak ellenére, hogy „Irán olajának elvételét” és több tízezer amerikai katonát mozgósító szárazföldi műveletet emlegetett, az amerikai elnök kedden arról beszélt, hogy rövidesen leállítja a háborút.

„Szerintem két-három héten belül távozunk, mert nincs okunk (tovább) csinálni” – mondta Donald Trump a Fehér Házban. Az elnök szerint megtörtént a rezsimváltás Teheránban, mert „sokkal racionálisabb emberekkel kommunikálunk” – fogalmazott.

Az ellentmondásos megjegyzések sorában hétfőn arról beszélt, hogy kész feladni a háborút, de lerombolná Irán energetikai hálózatát, ha nem sikerül szabaddá tenni a hajózást a Hormuzi-szorosban. Sőt, az iráni tengervíz-sótlanító telepek elleni támadásról is beszélt – bár az Iszlám Köztársaság, saját vízhiánya ellenére kevésbé függ ezektől, mint szomszédai.

Donal Trumptól azt is megkérdezték: hogyan mérsékelné az olaj és a benzin árát.

„Csak távoznunk kell Iránból. Ezt nagyon hamar elrendelem”

– mondta, miközben nemzetközi szervezetek globális recessziótól tartanak, egyes országokban pedig példa nélküli üzemanyag-hiány alakult ki.

Az amerikai elnök egy további sarkos megjegyzését a szövetséges országoknak – köztük Nagy-Britanniának – címezte. „Menjetek és szerezzetek magatoknak olajat” – írta egy közösségi posztban, arra utalva: rájuk bízza, hogyan boldogulnak, ha nem sikerül megnyitni az energiaszállítások miatt fontos Hormuzi-szorost.

Ha Trump elnök nem kényszeríti Iránt az útvonal megnyitására, elemzők szerint többféle forgatókönyv is megvalósulhat. Az egyik, hogy Irán szelektíven engedi át a tankereket – természetesen a baráti országokat részesítve előnyben. Már most gyakorlat, hogy ezek az iráni parthoz közeli „korridoron” haladnak át, kikapcsolt nyomkövetőkkel, amelyek titkos alkukra utalnak az irániakkal – írta a Telegraph nevű lap.

Az iráni blokádon átjutó hajók kínai, indiai, pakisztáni és bangladesi zászlók alatt haladnak. Közben Irán ugyanannyi olajat exportál, mint korábban, de a drágulás miatt megugrottak a bevételei.

Egy további opció, hogy Irán „tranzitdíjat”, azaz sarcot kezd el behajtani, de ehhez a szomszédos országok beleegyezése is fontos lenne.

Egy elképzelés értelmében Pakisztán, Egyiptom, Törökország és Szaúd-Arábia intézné az olajszállításokat és a tranzitdíj beszedését, amivel az érintettek komoly összegekhez jutnának.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter ugyanakkor emlékeztetett, hogy a lépés törvénysértő lenne és országa nem fogadná el. Az ő elképzelése szerint egy nemzetközi konzorcium venné át a szoros kezelését, amely nem szedne be semmilyen díjat. Ennek részeként esetleg nyugati hadihajók kísérnék a tankereket, oltalmat ígérve az iráni rakéták és motorcsónakok ellen. Egy jóval kevésbé valószínű forgatókönyv szerint az amerikaiak távozásával az irániak leállnának a rakétázással és minden visszatérne a régi kerékvágásba. A folytatódó iráni támadások ugyanis újabb konfliktushoz vezethetnének az Egyesült Államokkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.

Rendkívüli intézkedés Budapesten a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt a Fővárosi Vízművek Budapesten - az 551 közkifolyó, azaz nyomós kút, és a szezonálisan működő 63 ivókút mellett - 22 ideiglenes vízosztót is üzembe helyezett.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×