Infostart.hu
eur:
356.2
usd:
313.98
bux:
139124.28
2026. június 24. szerda Iván
WOLVERHAMPTON, ENGLAND - DECEMBER 08: Manchester United co-owner Sir Jim Ratcliffe looks on during the Premier League match between Wolverhampton Wanderers and Manchester United at Molineux on December 08, 2025 in Wolverhampton, England. (Photo by Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images)
Nyitókép: Chris Brunskill/Fantasista, Getty Images

Mit rúg fel a ManU-tulaj „gyarmatosítottak bennünket a bevándorlók” megjegyzése?

Heves vitát provokált a Manchester United futballklub társtulajdonosa, az egyik leggazdagabb brit üzletember. Sir James Ratcliffe bevándorlásról tett kijelentései miatt a kormányfő felszólította, hogy kérjen bocsánatot. Támadták a sporthoz kötődő szervezetek is. Ratcliffe később bocsánatot kért a miniszterelnök által „sértőnek” nevezett kijelentéseiért.

A Manchester United társtulajdonosa – gazdag üzletember, aki ugyanakkor adózási okokból Monacóban él – egy televíziós interjúban arról beszélt: Nagy-Britanniát „gyarmatosították a bevándorlók”, ami szerinte súlyos terhet ró az államra.

Sir Jim Ratcliffe a Sky News-nak úgy fogalmazott: nem lehet olyan gazdaságot fenntartani, ahol kilencmillió ember él segélyeken, miközben magas a bevándorlás szintje.

Hozzátette: az ország népessége szerinte néhány év alatt drámai mértékben nőtt a migráció következtében.

Ezt nem hagyta annyiban Sir Keir Starmer miniszterelnök, aki az X-en azt írta: a megjegyzések sértők és tévesek, Nagy-Britannia pedig büszke, toleráns és sokszínű ország. Ratcliffe kérjen bocsánatot

A hivatalos statisztikák ugyanakkor némileg megkérdőjelezik az üzletember állításait. A brit statisztikai hivatal becslése szerint az ország lakossága 2020 közepén mintegy 67 millió, 2024 közepén pedig körülbelül 70 millió fő volt – vagyis a 3 milliós növekedés nem tudható be kizárólag a migrációnak.

Ratcliffe az interjúban politikai üzeneteket is megfogalmazott. Úgy vélte: az országnak olyan vezetőre lenne szüksége, aki hajlandó rövid távon népszerűtlen döntéseket hozni (ahogy állítása szerint ő is képes volt a Manchester United élén és ezért népszerűtlen). Bár Starmer kormányfő szerinte „kedves ember”, nem biztos, hogy ő a megfelelő vezető. Elmondta azt is, hogy nemrég találkozott Nigel Farage-dzsal, akit intelligensnek és jó szándékúnak nevezett.

A Reform UK vezetője később ki is állt Ratcliffe mellett, és arról beszélt: az ország példátlan tömeges bevándorláson ment keresztül, ami szerinte sok térség arculatát megváltoztatta.

A kormány részéről ugyanakkor árnyaltabb hangok is megjelentek. Lisa Nandy sportminiszter elismerte: a bevándorlás szintje egyes időszakokban – különösen Boris Johnson kormányzása alatt – túl magas volt, de bevándorlók gyerekeként ő is azt mondta: Nagy-Britannia ereje éppen sokszínűségében rejlik.

Ratcliffe kijelentéseivel – focinyelven szólva – valószínűleg luftot rúgott a futball világában. A Manchester United egyik szurkolói csoportja emlékeztete: a csapat játékosai, alkalmazottai és drukkerei a világ számos országából és kultúrájából érkeznek, így az ilyen retorika megosztó. A bírálók szerint viszont az ilyen megjegyzések elrejtik a valóságot, hogy a munkásosztály-beli fehér britek – különösen a fiatal férfiak – az elfelejtett demográfiai csoport, amelyet nem karolnak fel, csak veszélyként jellemeznek.

A Kick It Out nevű, diszkriminációellenes futballszervezet „szégyenletesnek és mélyen megosztónak” nevezte a megszólalást, hangsúlyozva: a labdarúgás éppen abban játszik kulcsszerepet, hogy közösségeket hozzon közelebb egymáshoz.

A Man United Muszlim Szurkolói Klubja is megszólalt és azt mondta: a „gyarmatosítás” szó szélsőjobboldali narratívákat idéz, és legitimálhatja az előítéleteket.

A Piroslapot a Rasszizmusnak nevű jótékonysági szervezet pedig arra figyelmeztetett: a közéleti szereplők felelőssége, hogy fellépjenek a rasszizmus ellen, ne pedig olyan narratívákat erősítsenek, amelyek aláássák a társadalmi kohéziót.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Ukrajna új generációs drónjai egyre komolyabb károkat okoznak az orosz hadseregnek, a napokban kulcsfontosságú üzemanyag bázisokat, energetikai létesítményeket ért támadás. Az orosz-ukrán háború aktualitásairól Bendarzsevszkij Antont, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját, a posztszovjet térség szakértőjét kérdezte az InfoRádió.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

A kormány benyújtotta az ügynökakták megnyitását és a méltányossági gyógyszertámogatások rendszerének átalakítását célzó törvényjavaslatokat, amelyeket jövő héten már meg is tárgyalhat a parlament egy újabb rendkívüli ülés keretében. Eközben szállingóznak a hírek a Fideszhez köthető médiánál történő elbocsátásokról, a Mandinernél 60 embert bocsátottak el, valamint a soproni fideszes önkormányzat hetilapja is megszűnik. A nyilvánosságot emellett a "Tisztítótűz-művelet" köti le, amelynek egyik legnagyobb port kavaró eleme a képviselői mandátum 12 éves korlátozása lenne.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×