Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Kalifornia állam kormányzója élesen bírálta Európát, amely szerinte szánalmas választ ad Donald Trump Gröndlandra benyújtott követelésére. Miközben az EU gazdasági szuperfegyvere bevetésén gondolkodik, Trump nekiment közeli szövetségesének, Nagy-Britanniának is. Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images

Trump nemezise Európát ostrozza – előkerülhet a gazdasági „páncéltörő”

Kalifornia állam kormányzója élesen bírálta Európát, amely szerinte szánalmas választ ad Donald Trump Gröndlandra benyújtott követelésére. Mindeközben az EU gazdasági szuperfegyvere bevetésén gondolkodik.

„Legyetek már gerincesek!” – ezt üzente Gavin Newsom kaliforniai kormányzó az Európai Uniónak. Szerinte Európának az eddigi morgolódás és alibi-csapatvezénylés helyett keményebb választ kéne adni a Grönlandra szemett vetett Donald Trumpnak.

Gavin Newsom a Davosi Világgazdasági Fórumon válaszolt a Sky News kérdésre, hogy van-e üzenete Európának. „Itt az ideje kihúzni magatokat, legyetek komolyak, ne legyetek tettestársak. Legyen gerincetek! Nem bírom nézni, hogy ahogy az emberek meghunyászkodnak. Jobb lett volna egy rakomány térdvédővel érkeznem a nemzetközi vezetők számára. Ők koronánat, meg Nobel-díjakat osztogatnak. Nem látják, mennyire szánalmasan néz ez ki a világszínpadon... Ez zavarbaejtő!”

Kalifornia állam kormányzójáról ugyanakkor fontos tudni, hogy Donald Trump elnök egyik nagy nemezise. A Los Angeles-i tüzek idején Trump keményen belegyalogolt a kormányzóba és őt tette felelőssé azért, hogy egész negyedek leégtek.

Így, szerinte az amerikai elnök immár nem ért a diplomácia nyelvén: „Ő egy T-Rex. Ha enyelegsz vele, felfal” – utalt a korábbi európai magatartásra, amely a Trump-felé való hízelgésre épült, abban a hitben, hogy az elnök barátságosabb lesz az unióval. A Dániát támogató EU-államokkal szemben belengetett büntetővámokkal azonban Trump hasonló helyzetet akar teremteni, mint amikor a pénzügyi válságba került cári Oroszország fillérekért eladta Alaszkát – igaz, az Egyesült Államokban akkor még sokan ellenezték az északi terület megvásárlását.

Gazdasági „páncéltörő”

Az unió közben gazdasági szuperfegyvere, az úgynevezett gazdasági kényszerítés elleni eszköz (Anti-Coercion Instrument – ACI), magyaros rövidítéssel az ACI első ízben történő bevetését fontolgatja. Ez lehetővé teszi a hozzáférés blokkolását az unió masszív, 500 millió fogyasztót számláló piacához.

Ami nemcsak az amerikai autókat, motorokat, whiskeyt, de befektetéseket, közbeszerzésben való részvételt és digitális szolgáltatásokat is kitiltana – kérdés, mi történne többszáz millió ember gmail postafiókjával vagy okostelefonjával?

Az sem világos, hogy Európára nézve milyen következményekkel járna a gazdasági „páncéltörő kilövése”. Németország és Olaszország ezért körültekintő hozzáállást sürget – ami a kaliforniai kormányzó szemében a gyengeség megnyilvánulása lehet.

Igen, de ő pedig úgy sürgeti az ellenfelével szembeni fellépésre az európaiakat, ahogy az iráni sah fia és Trump a teheráni tüntetőket, akik aztán annyit láttak a beígért segítségből, hogy a brutális rendszer a helyén maradt, csak egy időre visszafogta a brutalitást. Az EU minősített többséggel dönthet a gazdasági szuperfegyver bevetéséről, ami így is hónapokig tartana.

Közben Macron francia elnök is burkoltan bírálta európai kollégáit és környezete azt sugallta, hogy saját terve van a Grönland körüli helyzet kezelésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Néhány egyszerű előkészülettel és a megfelelő szabályok betartásával sok esetben megelőzhető, hogy egy áramszünet miatt ki kelljen dobni a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolt élelmiszereket. Helik Ferenc, a Nébih elnökhelyettese az InfoRádióban elmondta: ha előre jelzik az áramszünetet, akkor érdemes jégakkukat beszerezni, illetve palackokban vizet lefagyasztani a fagyasztóba, mert így biztosítani tudjuk az ideális hőmérsékletet.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Miközben a magyar háztartások Európa legalacsonyabb villamosenergia-árait fizetik – a budapesti 9,6 eurocentes kilowattóránkénti lakossági ár nagyjából harmada a 25,8 eurocentes uniós átlagnak –, a hazai ipari fogyasztók 2026 első félévében több mint 20 százalékkal drágábban jutottak áramhoz, mint uniós versenytársaik. A két jelenség nem független egymástól. A magyar villamosenergia-piacon az elmúlt években olyan keresztfinanszírozási és szabályozási mechanizmusok épültek ki, amelyek egyre nehezebben átláthatók, egyre kevésbé hatékonyak és összeegyeztethetők a versenyképességi, beruházási és energiapolitikai célokkal, így a változtatások elkerülhetetlenek lesznek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×