A gáztűzhelyről a főzés közben felszabaduló szennyező anyagok évente negyvenezer európai halálát okozzák – állítják tanulmányukban az 1991-es alapítású I. Jakab Spanyolországi Egyetem kutatói. A tudósok szerint a gáztűzhelyek szív- és tüdőbetegségekhez kötött káros anyagokat bocsátanak ki.
„A közvélemény nincs tisztában a veszéllyel, hogy ezek a háztartási eszközök átlagban két évvel rövidítik meg az ember életét” – ezt már a „klímakatasztrófát” cikkében tényként kezelő The Guardian című brit lap teszi hozzá.
A gáztűzhelyekből főzés közben és használaton kívül szivárgó nitrogén-dioxidot kutatások már évtizedek óta összefüggésbe hozzák a gyerekkori asztmával és tüdőbetegségekkel, bár a tudomány határozott különbséget tesz az „összefügg” és az „okoz” szavak között. Az összefüggést az Amerikai Orvosi Szövetség 2022-ben hivatalosan is elismerte, és egyes amerikai szervezetek elkezdték követelni, hogy a szövetségi hatóságok szigorúan lépjenek fel. Közben az ajánlások között szerepel, hogy a legtöbb egészségkárosító hatás leszorítható a jobb szellőztetéssel.
Az európai kutatás tehát nem valamiféle áttörés. Viszont a spanyol tudósok azt állítják, hogy első ízben térképezték fel a háztartási eszközzel összefüggő beltéri nitrogén-dioxid-koncentrációt és hogy ezek a szintek a vizsgált országok több mint a felében meghaladják az Egészségügyi Világszervezet által 2021-ben javasolt határértéket.
Ami viszont egyesekben bizonyosfajta szkepszist kelthet: a kutatást az Európai Klíma Alapítvány nevű, magát függetlennek mondó civil szervezet támogatta. A gáztűzhelyeket és gázkazánokat már bírálták azért, mert fosszilis energiát felhasználva hozzájárulnak a globális felmelegedéshez. Mindezek alapján úgy tűnik,
mintha az aktivisták a gáztűzhelyek egészségügyi hatásait kutató tudományt akarják felhasználni a klímakampányhoz.
Ugyanakkor a metán- és propántűzhelyek egészségügyi kockázatait tűnik alátámasztani egy további idei amerikai kutatás, amelyet májusban publikáltak. Eszerint évente akár 19 ezer amerikai halálához járulhatnak hozzá az ilyen háztartási eszközök.
Európában az unió nemrég rendelkezett a kültéri légminőség szabályozásáról, de még nem léptetett életbe szabványokat a beltéri légminőséggel kapcsolatban. Az Európai Közegészségügyi Szövetség most erre sürgeti a döntéshozókat. A kutatás után nem meglepő módon arra is, hogy
fokozatosan vezessék ki a gáztűzhelyeket.
Ehhez emissziós határértékek bevezetését, az elektromos tűzhelyekre való átállás anyagi támogatását és a gáztűzhelyek veszélyére felhívó, kötelező címkék bevezetését sürgetik.