eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Hunter Biden, Joe Biden amerikai elnök fia és felesége, Melissa Cohen távozik a Delaware állambeli Wilmington szövetségi bíróságáról a tiltott fegyverbirtokláshoz kapcsolódó ügyben tartott első büntetőtárgyalásról 2024. június 3-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Michael Reynolds

„Hunter Biden sem hazudhat egy szövetségi kérdőíven”

Az Egyesült Államokban megkezdődött az elnök fiának, Hunter Bidennek a pere, amit a súlyos politikai megosztottság közepette sokan a Trump-per ellenpólusának látják. Joe Biden fiát azzal vádolják, hogy drogfüggőként, illegálisan vásárolt fegyvert. Az elnök közölte: nagyon szereti a fiát.

Míg az amerikai liberálisok ünnepet ültek azután, hogy az esküdtek a múlt héten váratlanul gyorsan és egyetértésben bűnösnek mondták ki Donald Trump volt elnököt a „hallgatásipénz perben”, a konzervatívok szerint túlzó és a törvényekből fegyvert kovácsoló jogászkodással akarják elkaszálni elnökjelöltségét. Most fordult a kocka, és a demokrata érzelműek hozzák fel azt, hogy a Hunter Biden, az elnök fia ellen indított per valódi célpontja Joe Biden, illetve az ő újraválasztási kampánya.

Az ifjabb Bident azzal vádolják az ellene indított büntetőperben, hogy drogfüggőként, törvénysértő módon jutott lőfegyverhez.

Az 54 éves Hunter esetében súlyosabbnak számító, szövetségi vádakat fogalmaztak meg egy 2018. októberi revolvervásárlása miatt, illetve amiatt, hogy hazudott drogfüggőségéről egy Delaware állambeli bíróságon. (A fegyver vételekor érvényes törvény szerint egy kérdőíven kellett válaszolnia arról, hogy tiltott drogok – köztük marihuána – jogellenes felhasználója-e vagy függője-e.)

Az ügyészek szerint Hunter akkor egyértelműen drogfüggő – crack-kokain felhasználó – volt, de a „nem” mellé húzta be az X-et a kérdőíven. Napokkal később viszont azt mondta testvére özvegyének, akivel viszonya volt, hogy „várja a drogdílerét”. Memoárja egyes részeit is idézni akarják; Hunter például azt írta magáról: a nap 24 órájában drogoztam, 15 percenként cigarettáztam... minden energiám erre ment és a vásárlásukra, hogy etessem a szörnyet”.

„Senki sem hazudhat egy szövetségi kérdőíven, még Hunter Biden sem” – mondta a szövetségi ügyész, Derek Hines, minden bizonnyal utalva a Donald Trump perének végén elhangzott „senki sem áll a jog fölött” megjegyzésre.

Az ügyészek fel akarják használni a perben Hunter hírhedt laptopját is, amelyen szerintük egyértelmű bizonyítékok vannak a bűnösségéről, de a republikánusok szerint Hunter és apja állítólagos korrupt külföldi ügyleteiről is.

Joe Biden és második felesége, Jill, Hunter nevelőanyja „határtalan szeretetéről” biztosította Huntert a per első napján. Hunter korábban ártatlannak vallotta magát és azt állította: az igazságügyi minisztérium nem fair módon rászállt. A Politico című portál szerint

az elnököt egyre jobban aggasztja fia pere, aminek végén akár 25 év börtönre is ítélhetik.

Az ügyben pikáns részlet, hogy a demokrata szimpátiájú Abbe Lowell, Hunter ügyvédje korábban Ivanka Trumpnak és férjének, Jared Kushnernek is dolgozott. Ez még 2017-ben volt, amikor a Trump-családra azt akarták rábizonyítani, hogy orosz kapcsolataik voltak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×