A garamszentkereszti Slovalco vállalat vezetése a villanyáram, illetve az emissziós engedélyek rendkívül magas áraira hivatkozva hozta meg a döntést a leállás mellett, így megközelítőleg hetven év után végleg leáll az alumíniumgyártás Szlovákiában. A vezetés rámutatott: az energiaigényes ipari ágazat nem kapott elégséges kompenzációs támogatást az állam részéről. A gyár emiatt már 2022 eleje óta visszafogta termelését.
A vállalat vezetése szerint a környezetvédelmi minisztérium és Igor Matovič volt pénzügyminiszter helytelen döntései miatt kénytelenek leállítani a világ legkörnyezetbarátabb üzemei közé tartozó alumíniumgyárat. "Az elmúlt években gátolták annak a törvénynek az elfogadását, amely az energiaigényes vállalkozásoknak szánt kompenzációs összeget a többi ipari uniós ország szintjéhez igazította volna" – nyilatkozta Peter Oťapka, a vállalat vezetőségi tagja.
Milan Veselý vezérigazgató hozzátette: a Slovalco vállalat eredetileg 226 kohót üzemeltetett, melyeket fokozatosan leállított, tavaly augusztusban pedig csak az utolsó tízet hagyta üzemben, hogy könnyebb legyen az újraindítás az említett törvénymódosítás esetleges elfogadásával. Mivel ez nem történt meg, a maradék kohókat is végleg leállítják. "Közel hetven év után megszűnik Szlovákiában az alumíniumgyártás" – jelentette be a vezérigazgató.
A gyártás leállásával Európa, beleértve Szlovákia is, kénytelen lesz Oroszországból és Kínából beszerezni az alumíniumot.
A vállalat leállása négyszáz alkalmazottat, valamint a beszállító hálózatban további kétezer munkavállalót érint. "Jól képzett munkásokról van szó, akik viszonylag könnyen találnak majd maguknak új munkahelyet, de átlag feletti »lelépőt« fizetünk a számukra" – közölte a vezérigazgató.
Milan Veselý a jövővel kapcsolatban megjegyezte, olyan állapotban tartják a technológiát, hogy újra lehessen azt indítani, ez viszont több millió euróba kerül majd évente.
Nemcsak az alumíniumgyártás szűnik meg Szlovákiában, hanem az idei év után leáldozik a szénbányászatnak is. A kormány 2023 után már nem támogatja a szénalapú energiagyártást, így idén decemberben a nyitranováki bányában is leáll a munka, ez pedig tömeges elbocsátást von maga után. A bányászok idén még kitermelik az utolsó 780 ezer tonna szenet az erőművek számára, ezt követően pedig leáldozik a nyersanyagnak Szlovákiában.
Adriana Siváková, a Felső-nyitrai Bányák szóvivője szerint a legjelentősebb elbocsátás az év végén várható, a becslések szerint több mint ezer ember veszítheti el a munkáját. Csupán azok maradnak, akik a bánya lezárásán, az üzem teljes leállításán, majd az ezt követő revitalizációján dolgoznak majd. A tevékenységet az állam felügyelete alatt végzik.