Infostart.hu
eur:
355.22
usd:
312.95
bux:
138747.59
2026. június 25. csütörtök Vilmos
A computer popup box screen warning of a system being hacked, compromised software enviroment. 3D illustration.
Nyitókép: solarseven/Getty Images

Új vírust is bevető hackertámadás készítette elő az orosz katonai behatolást

Még csütörtök reggel is elérhetetlen volt több ukrán kormányhivatal weboldala. Ami az előző nap még csak nem túl meglepő kellemetlenségnek tűnt, hajnalra világossá vált: a masszív kibertámadás készítette elő az Ukrajna elleni orosz katonai támadást.

Az ukrán védelmi-, külügy- és belügyminisztérium oldalait vagy nem lehetett elérni, vagy csak nagyon lassan töltődtek be a masszív DDoS-kibertámadás nyomán, mely keresések indításával árasztotta el az oldalakat, annyira, hogy azok térdre rogytak. Az ukrán digitális átállási miniszter, Mihajlo Fedoro szerint a kibertámadások még szerda délután indultak meg.

Internetbiztonsági szakértők szerint a támadók több száz számítógépet fertőztek meg rosszindulatú szoftverrel, és vonták be ezeket a támadásba a szomszédos országokban, köztük a NATO-tag Lettországban és Litvániában is.

Csütörtökre azonban az ukránoknak már más miatt is fájhatott a feje: megindultak az orosz katonai támadások – egyelőre – az ukrán katonai létesítmények ellen.

Illetékesek már előre számítottak a hálózati offenzívára, mert hasonló előzte meg a Krím 2014-es elfoglalását, de ilyen eszközök kerültek bevetésre már 2007-től kezdődően Észtország és Georgia ellen is – jegyezte meg az Independent című brit lap.

Az ESET nevű szlovák kiberbiztonsági cég közben közölte:

olyan, rosszindulatú kódot fedezett fel ukrán gépeken, amellyel „nagy intézmények adatait törölték”.

A Symantech Threat Intelligence szintén kiberbiztonsági vállalat szerint az ukrán kormánynak dolgozó litván és lett alvállalkozó cégek és egy ukrán pénzügyi cég gépeit is megfertőzték, és töröltek róluk adatokat. Vikram Thakur, a vállalat technikai igazgatója szerint „mindhárom vállalkozás közeli kapcsolatban van az ukrán kormánnyal”.

Az ESET közben azt mondta, az adatok arra utalnak, hogy

december végén készítették elő a támadást.

„Moszkva valószínűleg hónapokon át készült erre” – mondta egy másik szakértő. „Ezzel üzenni akart, hogy az ukrán infrastruktúra nagy részét megfertőzte, és hogy ennél még többre is képes” – utalt rá Chester Wisniewski, a Sophos kutatója.

Megszólalt Scott Morrison – választásokra készülő – ausztrál miniszterelnök is, aki a Moszkva elleni saját szankciókat bejelentve azt mondta, hogy országa is számíthat orosz kibertámadásokra.

Brit és amerikai szakszervezetetek egy orosz támogatású hackercsoport számlájára írták az akciót. Közös nyilatkozatában a brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ és az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) azt írta, hogy a Sandworm (Homokféreg) nevű csoport új, rosszindulatú szoftvere, a Cyclops Blink támadja a számítógépek tűzfalait.

Ez a vírus több hagyományos védelmi módszert ki tud játszani

– állították.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Rég látott csúcsokon a dollár, kapaszkodik a forint

Rég látott csúcsokon a dollár, kapaszkodik a forint

Kéthetes csúcsok közelében indítja a csütörtököt a forint árfolyama az euróval és a dollárral szemben is. Hazai fronton a mai nap legfontosabb eseménye az MNB Inflációs jelentésének megjelenése lesz, emellett a nemzetközi geopolitikai hírek és az amerikai inflációs adatok mozgathatják a devizaárfolyamokat. Eközben az amerikai dollár erőteljes emelkedésbe lendült: az amerikai fizetőeszköz átszakította a korábbi technikai ellenállási szinteket az euróval szemben, így csütörtökön már közel egy éve nem látott havi nyereség felé tart. A befektetők arra számítanak, hogy a robusztus amerikai gazdaság miatt tartósan magasak maradnak a rövid távú kamatlábak, miközben a piac a kulcsfontosságú inflációs adatokra vár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×