Infostart.hu
eur:
354.85
usd:
312.33
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Parking lot for semi trucks, top view. Aerial view of Truck trailers parked for waiting loading on factory. Logistics and shipping
Nyitókép: Lazy_Bear/Getty Images

Határblokádra készülnek az elégedetlen fuvarozók

A határátkelők lezárásával fenyegetnek a szlovák fuvarozók, akik így akarják felhívni a figyelmet az ágazatban uralkodó állapotokra. A kormánytól azt kérik, hogy a környező országok mintájára legalább időszakosan csökkentsék az üzemanyagok jövedéki adóját 30 százalékkal. Kedden a tiltakozó kamionsofőrök Pozsonyban lassították a forgalmat, szerdára pedig újabb blokádot szerveznek néhány Magyarországgal is közös határátkelőhelyen.

Az elégedetlen teherszállítók már hétfőn megkezdték a tüntetést Pozsonyban, ahol a Rozsnyói úton kamionjaikkal lassították a forgalmat. Keddem még többen csatlakoztak hozzájuk, majd ígéretüket betartva a Csehországgal határos jókúti határátkelőhöz vonultak, de több más határátkelőnél is forgalomkorlátozást terveznek.

„A fő határátkelőhelyek lezárásával kezdjük, mint Jókút, Árva, Komárom és Ipolyság, hogy fokozatosan növeljük a nyomást”

– jelentette be Stanislav Skala a Szlovákiai Árufuvarozók Uniója, az UNAS tagja, hozzátéve, hogy kedden éjszaka közlekedésbiztonsági szempontból még nem blokkolták az átkelőket, mert a határ éjszakai lezárásához olyan fényjelzésre lenne szükségük, amilyen nem áll a fuvarozók rendelkezésére. A tervezett blokád elhalasztását vagy törlését attól tették függővé, hogy sikerül-e tárgyalniuk az illetékesekkel.

A két év után ismét a tüntetés mellett döntő fuvarozók azt kérik a szlovák kormánytól, hogy a környező országok – köztük Magyarország és Lengyelország – mintájára legalább időszakosan csökkentsék az üzemanyagok jövedéki adóját 30 százalékkal, egyformán mindenki számára, tehát nem csak a teherfuvarozással foglalkozóknak, hanem minden gépkocsi tulajdonosnak. Ezt elsősorban azzal indokolják, hogy Szlovákiában a legmagasabb jelenleg a benzin és a dízel ára, összehasonlítva a szomszédos országokkal, és ezért nem tudják felvenni a harcot a külföldi konkurens szállítmányozókkal. Kérik továbbá az útadó és az útdíj csökkentését is.

A tiltakozó fuvarozók múlt pénteken már találkoztak a közlekedési- és a pénzügyminisztérium képviselőivel, de nem jutottak egyezségre. A közlekedési minisztérium elítélte a blokádot, úgy fogalmaztak, hogy a fuvarozók túszul ejtik a tisztességes embereket, akiknek munkába, orvoshoz kell menniük. Az UNAS vezetői arra panaszkodtak, hogy a kormány elutasította a tárgyalásokat és fasisztának bélyegezték őket, amiért a pozsonyi figyelmeztető megmozdulás helyszínén megjelentek a Marian Kotleba által vezetett szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk Néppárt aktivistái egy a párt zászlóival feldíszített katonai tehergépkocsival és két másik járművel.

A tiltakozó fuvarozók felszólították az ellenzéki aktivistákat, hogy ne használják politikai haszonszerzésre az árufuvarozók tiltakozó akcióját.

Denisa Bárdyová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője úgy tájékoztatott, hogy a rendőrség figyeli a helyzetet, folyamatosan kommunikálnak a sofőrökkel. „Ha a fuvarozók blokkolni fogják az utakat és a határátkelőket, akkor a helyzetnek megfelelően reagálunk. Tájékoztatni fogjuk a sofőröket, hogy elkerüljük a fennakadásokat és a forgalmi dugók kialakulását az érintett szakaszon” – mondta a szóvivő.

A teherfuvarozók sztrájkjához Szlovákia keleti felében a gazdák egy csoportja is csatlakozott. Ők Samuel Vlčan földművelésügyi miniszter menesztését követelik. A gazdák kedden délután a Kassa-vidéki dargói hágón traktoraikkal eltorlaszolták az utat, de forgalomkorlátozó megmozdulásaikra a határátkelőkön is számítani lehet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×