eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Egészségügyi alkalmazott antigén gyorsteszteket elemez egy nicosiai tesztközpontban 2020. november 18-án. Cipruson szúrópróbaszerűen végeznek lakossági teszteléseket a koronavírussal fertőzött személyek kiszűrésére.
Nyitókép: MTI/EPA/Katia Hrisztodulu

Karácsonyig újabb országos tesztelések várhatnak a szlovákokra

Ahhoz, hogy az új típusú koronavírus-fertőzés napi esetszámát az ünnepekig 500 alá csökkentsék, nagyjából 7-11 millió antigéntesztre lesz szükség Szlovákiában. Szerdán az Európai Bizottság is arra kérte az európai uniós tagországokat, hogy a tél közeledtével általánosítsák az antigénalapú gyorstesztek alkalmazását. A szlovák kormánykoalíción belül közben ismét élesedik a vita. Igor Matovič kormányfő azt üzente liberális partnereinek, forduljanak egy másik országhoz a saját járványkezelési tervükkel, egy olyan országhoz, amelyiknek még nincs ilyen.

Igor Matovič miniszterelnök rámutatott, hogy a kitűzött cél eléréséhez a legfontosabb eszköz a tömeges tesztelés. Úgy véli, még kettő vagy három általános tesztelésre lesz szükség, ehhez pedig 7-11 millió teszt fog kelleni. A kormányfő indítványozta, hogy az új tesztek beszerzését a gazdasági minisztérium intézze. Úgy gondolja, hogy ki kell használni a tárca szabad kapacitásait.

Richard Sulík gazdasági miniszter, a liberális Szabadság és Szolidaritás párt elnöke azt mondta: nem érti a miniszterelnök javaslatát, a tesztvásárlás nem a gazdasági minisztérium hatáskörébe tartozik. Egyben felhívta a figyelmet, hogy

a koalíciós partnerek nem egyeztettek előre az antigéntesztek vásárlásának ügyében.

Nézeteltérés nemcsak az antigéntesztek beszerzéséről folytatott kérdésben alakult ki a két koalíciós pártelnök, Matovič és Sulík között, hanem a járvány országos kezelésének kérdésében is. Richard Sulík ugyanis bejelentette, hogy szakértők bevonásával saját tervet készít, és azt a következő napokban akarja ismertetni. Az elképzelés szerint nem országos intézkedéseket vezetnének be, a helyi járványhelyzettől függően azok eltérőek lehetnének az egyes régiókban. A járványgócokban szigorúbb intézkedések lennének, akár a lezárás is életbe léphetne, de a liberális gazdasági miniszter szerint ott, ahol kedvezőbb a helyzet, enyhébb korlátozások is elegendők.

A kormányfő válaszképp leszögezte, Szlovákia a járványügyi szakértők és a közegészségügyi szakemberek által elfogadott terv alapján jár el.

„Felesleges kitalálni azt, ami már ki van találva. Ha a liberálisok elkészülnek a tervvel, javaslom, hogy forduljanak vele olyan országhoz, amelyiknek még nincs ilyen, vagy amely elveszítette a járvány feletti ellenőrzést”

– reagált Igor Matovič. Azt mondta, bárki kijelentheti ebben az országban, hogy kigondol egy jobb tervet, „de ez itt nem valami játszótér, emberéletekről beszélünk, az idő pedig szalad”. A miniszterelnök szerint az országos antigén tesztelés hatalmas fegyver a koronavírus elleni harcban.

Az Európai Bizottság szerdán elfogadott nem kötelező érvényű ajánlásaiban is azt szorgalmazta, hogy a tagállamok a PCR-vizsgálatokon felül antigénalapú gyorsteszteket is végezzenek a vírus terjedésének megfékezése és a fertőzések kimutatása érdekében. Brüsszel közölte, hogy 100 millió eurót szán gyors antigéntesztek megvásárlására és azok kiszállítására a tagállamokba.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×