eur:
414.38
usd:
397.86
bux:
79218.75
2024. december 23. hétfő Viktória
A gödi Samsung SDI gyár 2020. január 28-án. A gyár a koronavírus terjedése miatt munkába állás előtt karanténba helyezi és orvosi vizsgálat alá vonja Kínából érkező alkalmazottjait, bár a céget érintően semmilyen járványügyi intézkedés nincs. A karanténon kívül fokozott fertőtlenítést vezettek be a közös helyiségekben, és a folyékony szappan mellett alkoholos kézfertőtlenítőket is kihelyeztek. A vírus okozta járvány valószínűleg egy vuhani piacon indult tavaly decemberben. A ragály halottainak száma Kínában meghaladta a 100-at, a biztosan a kórtól fertőzött tüdőgyulladásos betegek száma pedig a 4500-at.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

A sosem látott ázsiai egyezmény jobb világot hoz nekünk is

A világ lakosságának egyharmadát érinti az Ázsia-Csendes-óceáni régió új szabadkereskedelmi szerződése, amelyből viszont kimaradt az Egyesült Államok és India.

Tizenöt ország írta alá a világtörténelem egyik legnagyobb kereskedelmi megállapodását. Az új alku az ázsiai-csendes-óceáni térségben, a bolygó lakosságának egyharmadára lesz hatással.

Az úgynevezett Átfogó Regionális Gazdasági Partnerség, a RCEP egy évtizeden át tartó tárgyalások eredménye és komoly lépést jelent a térség gazdasági integrációja felé – jegyezte meg a Financial Times című lap. Ez az első kereskedelmi egyezmény, amelyben egyaránt rész vesz Kína, Japán és Dél-Korea. Közgazdászok becslései szerint az együttműködés évente 200 milliárd dollárral járulhat hozzá a globális gazdasághoz.

Az új megállapodás magába olvasztotta a régiós együttműködési szervezet, a tíz tagú ASEAN legtöbb korábbi egyezményét. A különböző alkuk kavalkádját most egy dokumentumban ötvöző szerződés lépést jelent afelé, hogy a térség az Európai Unióhoz vagy Észak-Amerikához hasonló, összefüggő kereskedelmi övezetté váljon.

„Ez a multilateralizmus és szabadkereskedelem győzelme” – mondta Li Kecsiang kínai miniszterelnök,

minden bizonnyal odaszúrva a nemzetközi kereskedelmi szerződéseket nem szívelő Donald Trump amerikai elnöknek.

Kommentátorok szerint az alku legnagyobb nyertese Japán és Dél-Korea, de az olcsóbb áruk jelentette előnyt Európában és az Egyesült Államokban is érezni fogják.

„Ez egy nagy lépés a térségünknek. Egy olyan időszakban, amikor kezd visszaszorulni a multilateralizmus, lassul a globális növekedés,

az egyezmény jelzi, hogy az ázsiai országok támogatják a nyílt és integrált beszállítási útvonalakat, a szabadabb kereskedelmet és a nagyobb kölcsönös függőséget”

– mondta Lee Hszien Loong szingapúri miniszterelnök.

Elemzők szerint az egyezménnyel

tovább csökken az Egyesült Államok befolyása a térségben,

miután Donald Trump elnök kiléptette országát egy másik regionális kereskedelmi megállapodásból, a Csendes-óceáni Partnerségi Egyezményből.

Távol maradt India is,

mert az ottani vállalkozásokat megijesztette az olcsó kínai importcikkek dömpingje és felpanaszolták, hogy az alku nem egyengeti a határon átnyúló szolgáltatások lehetőséget, pedig India ebben a szférában fejlett.

„Lehet, hogy az RCEP kicsit gyengébb, mint más megaegyezmények, de azt jelzi, hogy Ázsia tovább halad a kereskedelmi liberalizáció felé, miközben más térségek kezdenek szkeptikussá válni” – mondta Fred Neumann, az HSBC bank ázsiai gazdaságkutató részlegének egyik vezetője.

Ebben az egyezményben is szerepelnek vámok, higiénés szabályok, de az egyik fontos tényező, hogy megemlíti a földrajzi származást. Azaz, ha egy cikket bármelyik tagállamban gyártottak, akkor immár változatlan formában lehet forgalmazni a többi tagállamban. A másik fontos tényező pedig Kína, Japán és Dél-Korea együttműködése, ami elemzők szerint jelentős lépés.

Az új alku a vámok 90 százalékát szünteti meg,

de nem foglalkozik a mezőgazdasági termékekkel és például az internetes szolgáltatásokkal, amit komoly gyengeségének tartanak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×