eur:
407.36
usd:
385.06
bux:
77879.1
2024. november 19. kedd Erzsébet
Igor Matovic szlovák miniszterelnök az Európai Unió kétnapos brüszeli csúcstalálkozójának első napi ülésére érkezik 2020. július 17-én. A tagállamok vezetői a koronavírus-járvány miatt utoljára februárban találkoztak személyesen.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/John Thys

Biztató az országos tesztelés főpróbája Szlovákiában

Szlovákiában három napon át zajlott az országos tesztelés főpróbája a négy leginkább fertőzött északi járásban. Igor Matovič kormányfő szerint a próbatesztelés az előzetes elvárásokkal szemben is jobban sikerült. A sok kérdést felvető, hadsereg segítségével lebonyolított akció hírére már külföldön is felkapták a fejüket. A The Wall Street Journal szerint Szlovákia az első nyugati ország, amely megpróbálkozik az országos koronavírus-teszteléssel.

A járvány által leginkább sújtott szlovákiai régiókban, így a námesztói, a turdossini, az alsókubini, valamint a bártfai járásban vasárnap délután öt óráig a várt 155 ezerből 136 904 személyen végezték el az antigéntesztet, amelyek közül 5 298 lett pozitív. Az eddig igazolt fertőzöttek aránya így 4 százalék.

Igor Matovič miniszterelnök sikeresnek tartja az országos tesztelés első fázisát. Szombaton ő maga is védőruhába öltözött, és Turdossinban önkéntesként segédkezett az adminisztratív feladatok ellátásában. Azt mondta, a próbateszteléssel ki tudják küszöbölni a kezdeti problémákat, hogy az ország könnyebben és gördülékenyebben birkózzon meg a lakosság teljes letesztelésével, ami az elkövetkező két hétvégén vár Szlovákia lakosságára.

Az országos tesztelés önkéntes alapon működik, és az állam fizeti. A tíznapos karantén továbbra is érvényes azokra, akik nem mennek el leteszteltetni magukat.

A miniszterelnök arra buzdít mindenkit, hogy vegyen részt a tesztelésen.

„Senkinek nem kell attól tartania, hogy sorban állás közben fertőződik meg, az emberek ábécérendben mennek majd a teszthelyekre” – közölte a kormányfő.

Az alkalmazott antigéntesztek 96 százalékos pontossággal ki tudják mutatni a pozitív eseteket, de csak azoknál az embereknél, akiknek már a koronavírusra jellemző tüneteik vannak. Richard Raši korábbi egészségügyi miniszter, jelenleg független parlamenti képviselő szerint PCR-tesztelést kéne végezni, mert az akkor is kimutatja a koronavírust, ha az illető még tünetmentes,

egy negatív eredményű antigénteszt viszont nem jelenti azt, hogy a vizsgált személy nem fertőzött.

Milan Krajniak munkaügyi miniszter ugyanakkor azt mondja, most nem az a lényeg, hogy az antigéntesztek nem ismernek fel minden pozitív esetet, hanem az, hogy az antigéntesztekkel kivonhatják a körforgásból a legfertőzöttebbeket. Hozzátette, hogy a már említett négy járásban háromszor, míg Szlovákia többi járásában kétszer vesznek mintát mindenkitől, aki elmegy az országos tesztelésre. A következő tesztelési kör október 30-tól november 1-jéig, majd az azt követő november 6-tól 8-ig tart.

Az országos tesztelés hírére már a külföldi sajtó is reagált. A The Wall Street Journal beszámolója szerint Szlovákia az első nyugati ország, amely megpróbálkozik az országos teszteléssel, amelyet eddig kizárólag Kína alkalmazott sikerrel és csak tartományi szinten. A lap azt írja,

a szlovákiai tapasztalat irányadó lehet a világ többi országának

arra, hogyan kell lebonyolítani egy ilyen komoly akciót.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×