Szíriában, Líbiában és Jemenben is felütötte a fejét az új típusú koronavírus-fertőzés, ennek ellenére nem álltak le a harcok.
Jogvédő csoportok szerint pedig a tömeges fertőzés pusztító hatással járna, mivel szinte romba dőltek az érintett országok egészségügyi ellátórendszerei.
Az ENSZ „globális tűzszünetet” sürgetett, hogy az országok a pandémia elleni harcra összpontosíthassanak. Úgy tűnik azonban, hogy a szembenálló felek nem hallgatnak rájuk – jegyzi meg az al-Dzsazíra.
Líbia: eszkalációban érdekeltek a felek
Líbiában a kis területet ellenőrző, de a külföld és Törökország által elismert kormány, valamint az Egyesült Arab Emírségek által elismert, Halifa Haftar tábornok által vezetett ellenkormány csatázik egymással.
A világjárvány előtt a törökök és az Emírségek is arra készültek, hogy megerősítik helyi szövetségeseiket az újabb, nemzetközivé váló konfliktusban.
"Míg a nyugatiak a vírus miatt elfordultak a térségtől, a törökök továbbra is katonai győzelemhez akarják segíteni szövetségesüket.
Haftar tábornok erőinek válasza erre az, hogy civil célpontokat támadnak"
– mondta az al-Dzsazíra által megkérdezett szakértő. Egyik fél sem érdekelt a deeszkalációban – tette hozzá. Ez azért is van így, mert Líbiában egyelőre nem terjedt el a járvány, és nem bénítja meg a harcosokat.
Jemen: a szaúdiak kezdenek a saját bajukra koncentrálni
Jemenben sem csitulnak a harcok, annak ellenére, hogy a szaúdi vezetésű koalíció – amely a helyi kormányt támogatja a húti lázadókkal szemben – a múlt héten egyoldalú tűzszünetet hirdetett.
A frontvonalakon olyan masszív csapatmozgásokat lehet látni, amire talán évek óta nem volt példa, miközben a hútik pozíciókat nyertek – mondják szakértők.
A konfliktusban eddig vezető szerepet játszó szaúdiak ugyanakkor saját koronavírus-járványukkal és a zuhanó olajárral vannak elfoglalva, így egyre hátrébb kerül a prioritási listán a jemeni kormány támogatása.
Előfordulhat, hogy alkut kötnek az Iránhoz húzó jemeni lázadókkal.
Ők pedig azzal is erősíthetik befolyásukat, hogy a koronavírus-járvány ellen határozottan fellépő, kormányként viselkedő erőként állítják be magukat.
Szíria: zsarolóeszköz lehet a fertőzött menekült
Nyugati szakértők szerint a szíriai kormány és orosz szövetségese közben arra használhatja fel a járvány terjedését az ellenzéki Idlib tartományban, hogy további nyomást gyakoroljon Törökországra és Európára.
Az Idlib visszafoglalását célzó offenzíva újraindítása azzal járhatna, hogy többezer fertőzött menekült indul meg a török határ felé.
Egyelőre úgy tűnik, az oroszok kivárnak.
Közben a szíriai kormány csak néhány tucatnyi fertőzéses esetet ismer el. Biztonságpolitikai szakértők hangsúlyozzák: Európa és a nyugati országok érdeke az, hogy továbbra is hallgassanak a fegyverek, mert különben a szíriai menekültek behozhatják Európába a koronavírus fertőzés második vagy harmadik hullámát.