A modern kori Thomas Cook utazási iroda 2007-ben alakult két cég, a Thomas Cook AG és a MyTravel Csoport fúziója nyomán. A közös vállalatba egy sor – német, skandináv és más – légivállalat tartozott. A névadó azonban egy 19 századi brit üzletember, Thomas Cook volt, aki 1865-ben alapította cégét, a brit sajtó akkori otthonául szolgáló londoni Fleet Streeten. Cook először Olaszországban ért el nagy sikereket, ahol az általa bevezetett szállodai kuponokkal – gyakorlatilag utazási valutával - részt vett a tömegturizmus létrehozásában.
A jelenlegi Thomas Cook hétfői csődje után is fennmaradhat a név – például létezik egy ilyen nevű indiai utazási iroda – de többszázezer, főleg nyugati fogyasztó számára kellemetlen emlék lehet a Thomas Cook-nál lefoglalt 2019-es nyaralás.
Thinking of the thousands upon thousands of employees of Thomas cook this Monday morning, my heart truely goes out to them. Devastating ? pic.twitter.com/xIJ1JC6tTy
— s a r a h ? (@xsarahorr) 2019. szeptember 23.
Azt követően, hogy a brit kormány elutasította, hogy 250 millió fonttal megtámogassa a megroggyant céget, a vállalat fizetésképtelenné vált, azonnal leállította tevékenységét és külföldön rekedt 600 ezer ügyfele. A kabinet azzal indokolta, hogy nem segített, hogy szerinte a pénz amúgy sem mentette volna meg a céget. Összesen 21 ezer dolgozó veszítette el a munkáját, közülük 9 ezren dolgoznak Nagy-Britanniában.
A Matterhorn-művelet
A hír Nagy-Britanniában vezető téma, ahol a hétvégén már arról szóltak a híradások, hogy egyes szállodákból nem engedik ki a Thomas Cook-turistákat és valósággal túszként tartják fogva őket.
A brit Légügyi Hatóság vezetője, Richard Moriarty elmondta: a kormány felkérte, hogy elindítsa „a békeidőben látott legnagyobb hazatelepítési programot”.
A 600 ezer külföldön rekedt utazóból 150 ezer brit. Az ő hazahozatalukat már vasárnap elkezdték szervezni, amikor egy sor üres chartergép landolt a brit reptereken, hogy később elinduljon értük. A bérelt gépek között volt, amely Majaziából érkezett. Többszáz dolgozót mozgósítottak, hogy a call centerekben szolgáltassanak információt, illetve a reptereken segítsék az ügyfeleket.
A BBC által reggel megkérdezett utasok azonban – bár együttéreztek a munkájukat elvesztett Thomas Cook dolgozókkal – csalódottan arról beszéltek, hogy csak várnak és nem tudnak semmit, úgy tűnik, senki sem tesz semmit.
Brit illetékesek elmondták, hogy minden egyes ügyfelelt ingyen szállítanak haza, de azt nem garantálják, hogy ugyanarra a reptérre jutnak vissza, ahonnan elindultak.
Ezt azt jelenti, hogy akár többszáz kilométert kell majd utazniuk azután is, hogy hazaértek Nagy-Britanniába.
Mindeközben a cég Peterborough-i központjában a munkájukat elveszítő dolgozók sírva ölelgették egymást. Az alkalmazottaknak délelőtt 10-re rendeztek egy munkahelyi gyűlést, ahol informálták őket a hétfőn megindult kötelező felszámolási eljárásról. A brit pilóták szakszervezete szerint „a dolgozókat figyelmeztetés nélkül hátbaszúrták”.
Thomas Cook Group, including the UK tour operator and airline, has ceased trading with immediate effect.
— UK Civil Aviation Authority (@UK_CAA) 2019. szeptember 23.
All #ThomasCook bookings, including flights and holidays, have now been cancelled.
Visit: https://t.co/g4G2b6RlHc pic.twitter.com/BxJMv5Yaw1
A Thomas Cook bukása azonban nem mindenki számára tragédia: a rivális vállalatok, így a TUI utazási iroda, a WizzAir, az Easyjet, a Lufthansa és az Air France-KLM részvényei is felfelé indultak meg a tőzsdéken – a TUI-papírok 7 százalékkal értek többet hétfőn reggel a londoni tőzsdén.
Magyar szál
A Thomas Cook Csoport magyar leányvállalata, a Neckermann Magyarország az esettel kapcsolatban közölte: "ez egy egészséges cég, továbbra is folytatja működését".