eur:
411.75
usd:
395.51
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Totális katasztrófával szembesülhet a brit kormányfő

"Totális katasztrófával" szembesülhet a brit kormányfő

Nem jött be a politikai hazárdjáték Theresa Maynek az előrehozott választásokkal – a brit konzervatívok elvesztették a kormányzáshoz szükséges parlamenti többségüket. Bár a toryk maradtak a legnagyobb parlamenti párt, nem jött össze az az elsöprő többség, amivel May meg akarta erősíteni a hatalmát.

Május után a június már nem volt kedves Theresa May brit miniszterelnöknek. Azt követően, hogy a tavalyi sokkoló Brexit-népszavazás után lemondott elődje, David Cameron, a konzervatív párt - és nem a választók – őt tolták a hatalomba. Sokáig azt ismételgette, hogy 2020-ig biztosan nem lesznek választások.

Tavasszal azonban úgy érezte: eljött a pillanat, hogy súlyos csapást mérjen az ellenzékre, és parlamenti választás útján is megerősítse mandátumát. Nem sikerült, és a brit politikai életben ritka helyzet, a „Hung Parliament” állt elő. Sok nyelvben a kifejezésnek nincs pontos fordítása, van ahol blokkolt parlamentnek nevezik.

Néhány függőben lévő választókerületi eredmény ellenére reggelre világossá vált, hogy a konzervatívok ugyan a legnagyobb parlamenti párt maradnak, várhatóan 319 mandátummal, de elvesztették a kormányzáshoz szükséges többséget – ehhez 326 mandátum szükséges. A legfontosabb ellenzéki erők mindössze néhány mandátummal maradnak el tőlük, és ha az összes többi pártot is beszámítjuk, akkor

a toryk kisebbségbe kerülhetnek Westminsterben.

Theresa May konzervatív cunamira számított, ezzel szemben – ahogy a BBC vezető politikai tudósítója megjegyezte – totális politikai katasztrófával szembesülhet. Főleg úgy, hogy kampányszlogenje az „Erő és stabilitás” volt, amely szerinte szükséges volt ahhoz, hogy az EU-ból kilépő szigetország vezetőjeként nagy támogatottságot maga mögött tudva tárgyalhasson a többi 27 tagállammal.

Bár May papíron megnyerte a választást, de

már néhány saját képviselője is a lemondását követeli,

és lehetséges az is, hogy akár az ellenzék hozhasson létre kormányt, s akár Jeremy Corbyn munkáspárti vezér legyen a miniszterelnök – a többi párt valamilyen formában koalíciót tud létrehozni.

May első reakciója ugyanakkor nem a lemondás volt, és megismételte, hogy az országnak stabilitásra van szüksége.

A brit voks másik olvasata ugyanakkor az, hogy a Brexitet pártoló vagy legalábbis elfogadó erők látványosan nyertek. Az uniós kilépéshez vezető népszavazás visszafordításáért egyedül a 12 parlamenti helyre számító Liberális Demokraták kampányoltak. A konzervatívok kilátásba helyezték a totális szakítást a kontinenssel, míg a látványosan felzárkózott Munkáspárt elfogadja és hajlandó levezényelni a Brexitet – igaz, úgy, hogy valamiféle alkura törekszik az európai országokkal.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×