eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Új erőre kaphat a zsarolóvírus

A munkahét kezdetével növekedhet a világszerte számítógépeket megtámadó zsarolóvírus károsultjainak száma - erre figyelmeztetnek szakértők. A Wannacry-vírus pénteken terjedt el több mint 150 országban.

A Wannacry zsarolóvírus a hétvégén a munkahelyére parancsolta többtucatnyi ország informatikai biztonsági szakemberét. Bár terjedését sikerült egy időre lefékezni, szakértők és a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a munkahét kezdetével

nőhet a rosszindulatú program által blokkolt számítógépek száma.

A vírus Nagy-Britanniától kezdve Oroszországon át Ausztráliáig több százezer gépet megfertőzött világszerte.

Nagy-Britanniában például különösen súlyos csapás szenvedett el az egészségügy, ahol a helyi kórház-szövetségek gépeinek húsz százalékán jelent meg a blokkolásról szóló és 300 dollár feloldási díjat követelő üzenet.

Mindezek nyomán hétfőre tervezett műtéteket is töröltek és veszélyben lehet 8000 háziorvosi rendelő, amely az interneten keresztül küldi és fogadja a bizalmas leleteket.

Egyelőre nem világos, hogy ki lehetnek a WannaCry-t a világra szabadító hekkerek és a nyomozó hatóságok azt mondják, hogy eddig viszonylag szerény bevételt tudtak elkönyvelni – körülbelül 42 ezer dollárt, amit száz károsult fizetett ki nekik. Kérdés, hogy hányan vannak azok, akik kivárnak, de meginognak és fizetnek, amikor 3 nap elteltével duplájára emelkedik a számítógépen tárolt adatok feloldásáért követelt váltságdíj.

A nemzetközi nyomozóhatóságok már napok óta próbálnak a támadók nyomára bukkanni, de hogy pontosan mi is történik, arról nem adnak ki információt.

Közben a Microsoft szoftvercég vezetése keményen nekiment a nemzeti kormányoknak és azt mondta: az ő felelősségük lenne megosztani a szoftverek támadható gyengeségeiről szerzett információt, amelyet nemzetvédelmi okokból tárolnak.

Különösen az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökséget, az NSA-t érik bírálatok, amely a Microsoft szerint visszatartotta az ilyen információt és ezzel akadályozta a folyamatos fejlesztést igénylő fellépést a vírus ellen.

Brad Smith, a cég elnöke azt is sejtette, hogy a támadást egy olyan hekker-eszközzel hajtották végre, amelyet az NSA hozott létre és amely áprilisban kiszivárgott.

„Itt az ideje, hogy a kormányok feleszméljenek és átgondolják, milyen károkat szenvedhetnek el a polgári lakosok,

amiért a vezetők tárolják” ezeket sebezhetőségeket, vagy informatikus nyelven exploit-okat.

Az ügynökség és a Fehér Ház egyelőre nem válaszolt a bírálatra.

Megelőzés: frissítés

A WannaCry különösen azokat, a Windows operációs rendszert használó gépeket fenyegeti, amelyeken nem frissítették a szoftvert – Nagy-Britanniában például az egészségügyi szolgálat számos olyan gépet használ, amelyen az elavult Windows XP-változat fut. A vírus terjedését egy egyszerű megoldással szombaton megfékező, magát csak MalwareTech-nek nevező szakember azt mondta:

a hekkerek frissíthetik programjukat,

amelyet így már nehezebb lesz kivédeni. Azonnal töltsenek le szoftverfrissítést – figyelmeztette a felhasználókat.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×