eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Ünneplendő vagy túlhaladott az európai gondolat?

Szociális, gazdasági és védelmi képességeit tekintve erős, egyben pedig biztonságos Európai Uniót kell felépíteni az elődök hatvanévi munkájára alapozva - jelentette ki a német kancellár az Európai Unió alapkövét lefektető Római Szerződés aláírásának 60. évfordulóján az olasz fővárosban tartott uniós csúcsértekezlet után.

A berlini törvényhozás elnöke pedig arra mutatott rá, hogy a tagállamok egyéni politikával aligha léphetnek fel eredményesen a legégetőbb nemzetközi problémák leküzdése ellen.

Azonban a német média számára a látványos, de igencsak rövid római csúcs kérdéseket is felvet Európa jövőjét illetően.

Ünneplendő vagy túlhaladott az európai gondolat?

Az állami német tévécsatorna szerint az olasz fővárosban rendezett szombati uniós csúcstalálkozón a földrész jövőjéről aláírt Római Nyilatkozat sekélyesnek mondható és a benne foglaltakat könnyen előre lehetett látni. És az ünnepi összejövetel rövidsége sem tanúskodik úttörő jellegű határozatokról. Mégis - állapítja meg a német tévé kommentátora, – sikernek nevezhető a 60 évvel ezelőtt kezdett európai egységfolyamat, amely meghaladja az alapítók reményeit.

A Der Spiegel hírmagazin arra mutat rá, hogy Európa már jobb napokat is megélt. Hogy ezt a meggyőződést osztja-e a közvélemény, kérdések tesz fel a lap olvasóinak.

Ünneplendő vagy túlhaladott az európai gondolat?

Egyebek között arra keres választ, hogy Nagy-Britannia kiválása, a valutaválság megoldatlansága, Lengyel- és Magyarország, más kelet-európai tagállammal együtt történő jobbra tolódása idején, van-e ok az ünneplésre, és nem túlhaladott-e már az európai gondolat?

A média – mintegy ellenvéleményként – idézi a kancellárt, aki fontos előrelépésnek nevezte a Római Nyilatkozat szombati aláírását és hangsúlyozta, hogy ennek szellemében folytatják a gazdaságilag és társadalmilag erős, egyben pedig biztonságos Európa építését, amit a külső határok eredményesebb védelmezésével lehet elérni. Angela Merkelhez hasonlóan, a német törvényhozás elnöke is elismeréssel szólt az Európai Unió eddigi eredményeiről és példaként a belső piac megvalósulását említette, amely valamennyi tagállamban megvetette a gazdasági jólét alapjait. Norbert Lammert szerint nem véletlen, hogy Nagy-Britannia kiválása az Unióból kiváltképpen ennek belső, szabadkereskedelmi piacnak a jövőjét is vita tárgyává tesz a 27 tagállam körében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×