eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Orbán Viktor: Bántó az igazságtalanság, de ez még nem ad felmentést

Orbán Viktor: Bántó az igazságtalanság, de ez még nem ad felmentést

Orbán Viktor tegnap Münchenbe látogatott, ahol tanácskozott a bajor tartományi miniszterelnökkel, majd részt vett a helyi parlament épületében az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60.évfordulójára rendezett ünnepségen. Ezt a bajor parlament alelnöke nyitotta meg, aki köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy 1956 őszén a magyar nép nyitotta meg az utat a szabad Európa felé, és ezért a németek ma is nagy hálával, sőt csodálattal tekintenek az akkori harcosokra. A magyar kormányfő beszédében hangsúlyozta, hogy az 1989-es határnyitás és a határok jelenlegi védelme ugyanannak az éremnek a két oldala.

Orbán Viktor a bajor tartományi törvényhozás, a München legkiemelkedőbb pontján épült Maximilianeum szépen feldíszített szenátusi termében emlékezett meg az 1956-os szabadságharcról.

Mint mondotta, Magyarországot földrajzi helyzete minden harminc évben egyszer az aktuális európai politika fősodrába löki, így volt ez 1956-ban, majd 1989-ben, és 2015-2016-ban is, amikor csupán a határ lezárásával lehetett megállítani a délről fenyegető népvándorlást.

A miniszterelnök szerint az 1989-es határnyitás és a határok jelenlegi védelmi ma ugyanazon érem két oldala, akkor is Európa szabadsága volt a cél és ma is ezt védik a magyarok, ugyanis Magyarország biztonsága Európa biztonságát is jelenti.

Személyes hangnemre váltva, emlékeztetett arra, hogy az ő nemzedéke mindig Európa újraegyesítéséről álmodott, amelyben majd az utódok szabadon és jobb módban élhetnek. A béke, a biztonság és jólét európai álma vált valóra Magyarország uniós csatlakozásával, ami hazatérést jelentett, mert az Európai Unió Magyarországnak is az otthona, így magától értetődik az EU védelme is.

Orbán Viktor szerint ezt a feladatot a történelem mérte a magyarokra, akik nem hátráltak meg, hanem teljesítették és teljesítik továbbra is a kötelességüket, még akkor is, ha éppen azok támadják őket hátulról, akiket védelmezni próbálnak.

Bántó az igazságtalanság, de ez még nem ad felmentést a kötelesség alól. Ez a kijelentés alighanem azokra a bírálatokra utalt, akik a bajor parlament ellenzéki soraiban felháborodottan tiltakoztak Orbán Viktor látogatása ellen és szemére vetették Horst Seehofer miniszterelnöknek, hogy nem akadályozta meg az –úgymond- autokrata módon kormányzó magyar politikus jelenlétét a szabadság, a demokrácia és az emberi jogok védelmének müncheni fellegvárában.

Ehelyett azonban Seehofer is elismeréssel szólt a két ország közti igencsak szoros együttműködésről, amelyet ezer évvel ezelőtt az első magyar király Szent István és Gizella bajor hercegnő házassága nyitott meg.

A miniszterelnök is úgy vélte, hogy 1956 nélkül aligha kerülhetett volna sor 1989 nyarán a Sopron melletti határnyitásra.

A jelenlegi problémáira térve a bajor kormányfő úgy vélte, hogy a menekültek számának korlátozása nélkül reménytelennek tűnik az újonnan érkezők integrálása.

Horst Seehofer szerint nem a tehetséges és jól képzett idegenek befogadására lenne szükség, hanem arra, hogy az Európai Unió segítséget nyújtson olyan feltételek megteremtéséhez, amelyek biztos jövőt ígérnek saját szülőföldjükön a felnövekvő nemzedékek számára.

Ezzel a kijelentéssel közvetve a kancellár mellé állt, aki egy ideje a menekültek befogadása mellett azoknak a hátrányos körülményeknek a megszüntetését is szorgalmazza, amelyek tömegeket kényszerítenek távozásra.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 28. 11:00
×
×
×
×