eur:
407.27
usd:
371.36
bux:
82400.87
2025. április 8. kedd Dénes

Dúl a vita a kereskedelmi megállapodásról

Berlinben a kancellár bejelentette, hogy a törvényhozás elé terjeszti az Európai Unió és Kanada között kidolgozott kereskedelmi megállapodás szövegét. Angela Merkel úgy fogalmazott, a parlament jóváhagyása nélkül a CETA néven ismert szerződés nem léphet életbe.

A meglehetősen heves vitában a kancellár a kedélyek csillapítására kijelentette, hogy megérti a brüsszeli Európai Bizottság álláspontját, amely a saját szakértőinek véleménye alapján határoz az uniós tagállamok és Kanada között létrejött kereskedelmi szerződés jogerőre emeléséről, de mivel nagy horderejű és igencsak vitatott politikai témáról van szó, semmi esetre sem lehet mellőzni a nemzeti parlamentek véleményének kikérését. Ezért a CETA megállapodás csak akkor lép életbe, ha a berlini törvényhozás is megszavazta.

Angela Merkel előtt a berlini koalícióban résztvevő Szociáldemokrata Párt vezetője, Sigmar Gabriel gazdasági miniszter is hangoztatta, hogy a képviselőház beleegyezése nélkül szó sem lehet a megállapodás hatályba lépéséről.

Az ellenzéki Zöldpárt még ennél is messzebb ment, amikor szóvivője a tartományok megbízottaiból alakult felsőház szerepét betöltő Bundesrat jóváhagyását is feltételül szabta a CETA szentesítéséhez.

Az Európai Bizottság élén álló Jean-Claude Juncker viszont az unió jogrendjére hivatkozva leszögezte, hogy a kérdésben semmi szükség az EU tagállamok parlamentjeinek a bevonására és ezt a véleményt osztja a berlini koalícióban résztvevő kereszténypártok gazdasági szakértője is.

Joachim Pfeiffer szerint ugyanis Kanadával az Európai Bizottság olyan jog szellemében folytatott tárgyalásokat a kereskedelmi megállapodásról, amellyel korábban Németország is felruházta a Jean-Claude Juncker által vezetett Bizottságot, és ezért felesleges a témát képviselőházi szavazásra bocsátani.

Több vezető európai politikus azonban a britek kiválása miatt kialakult válságos helyzetben a tagállamok parlamentjeinek fokozottabb bevonását szorgalmazta, mert ezáltal a választópolgárok számára is áttekinthetőbbé válik egy olyan rendkívüli horderejű megállapodás, amely tartósan szabályozza majd az Európai Unió és Kanada kereskedelmét, egyben pedig példaként szolgálhat az Egyesült Államokkal kötendő, TTip névvel jelölt, hasonló célú szerződés számára.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Csizmazia Gábor: a vámoknak politikai hatásai is lesznek, ennek költségei a Trump-adminisztrációt terhelik

Csizmazia Gábor: a vámoknak politikai hatásai is lesznek, ennek költségei a Trump-adminisztrációt terhelik

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének munkatársa szerint Donald Trump amerikai elnök elődje, a demokrata Joe Biden protekcionista gazdaságpolitikáját viszi tovább, de átfogó kereskedelmi megállapodások helyett konfrontatív hozzáállással.

Elemző: a kiskereskedelem húzza idén a gazdaságot, az a kérdés, mennyire

Februárban az egy hónappal korábbihoz képest 0,6 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene, éves alapon azonban 3,3 százalékkal nőtt a forgalom – emelte ki a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatokat értékelve Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.08. kedd, 18:00
Palkovics László
a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Újra megütötték a forintot

Újra megütötték a forintot

A vámháború miatt kibontakozó nemzetközi befektetői hangulat romlásával párhuzamosan gyengült hétfőn a forint. Délután azonban hirtelen fordulat következett be, napon belül az euróval szemben 4 egységnyi erősödést is mutatott a hazai fizetőeszköz, este azonban ismét megütötték, miután Trump újabb vámokkal fenyegette meg Kínát. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×