A hőterhelés mellett az erőteljes ultraviolasugárzás ellen is védekezni kell - hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Kovács Gábor orvos.
"Nem célszerű ilyenkor a napon tartózkodni, különösen is kerülni kell a fizikai aktivitást, amit napon végeznénk. Ha mégis napon lennénk és sportolnánk vagy dolgoznánk, gyakran tartsunk szünetet és hűtsük a szervezetünket. Ez azért fontos, mert a hőháztartását a szervezetünknek biztosítani kell" - nyomatékosította.
A légkondicionálásról is elmondta a tudnivalókat: nem lehet drasztikus a hőmérséklet-különbség "kint és bent" között, mivel ez jelentősen roncsolhatja az orr- és garatnyálkahártyát, ezáltal kórokozók léphetnek be a szervezetbe.
Most ráadásul ismételten indul egy koronavírus-járvány, amely mentén különösen is ügyelni kell a nyálkahártya épségére.
A folyadékveszteség pótlására ásványvizek fogyasztását javasolja.
"Az is egy lehetőség, hogy
magas iontartalmú gyümölcsöket fogyasztunk, ilyenek a dinnye vagy a barack, sok nátrium vagy kálium van bennük"
- hívta fel a figyelmet.
A napszúrás és a hőguta különbségéről is elmondta a tudnivalókat.
- Napszúrás: az intenzív napterhelés miatt az agyhártyán és az agyvelőn steril gyulladás jön létre kis ödémával, amely feszítheti a lágy, illetve a kemény agyhártyának is nekifeszülhet. Olyan steril gyulladás a koponyán belül, amely jellegzetes tüneteket okoz: hányás hasmenés, láz. Ilyen esetekben le kell hűteni a testet, de azonnal. Időseknél, kisgyerekeknél életveszélyes helyzetek alakulhatnak ki.
- Hőguta: a szervezet túlmelegedése okozza a tüneteket. Kulcsszerepe van a folyadékveszteségnek, amelyet esetleg észre sem veszünk. A vérnyomás leesik, folyadékpótlás és hűsölés jelent azonnali segítséget.