Infostart.hu
eur:
399.24
usd:
340.32
bux:
99844.51
2025. július 10. csütörtök Amália
Tarajos csér. Forrás:Twitter/Leo
Nyitókép: Twitter/Leo

Rejtélyes betegség pusztítja a tengeri madarakat

A tudósok szerint a műanyag szemét okozza a titokzatos kórt.

A londoni Természettudományi Múzeum tudósai szerint a plasztikózisnak nevezett betegségben szenvedő madarak emésztőrendszere a hulladék lenyelése miatt elhegesedett - ríja a The Guardian című brit napilap online kiadása.

A kutatók rámutattak: ez az első feljegyzett példa a kifejezetten műanyagok okozta fibrózisra vadon élő állatoknál. A Journal of Hazardous Materials című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a műanyagszennyezés olyannyira elterjedt, hogy a hegesedés különféle korú madaraknál széles körben dokumentálható.

A betegséget egészen fiatal madaraknál is kimutatták.

A tudósok úgy gondolják, hogy ezeket a fiókákat a szülők a táplálék közé keveredett műanyaggal etethették.

A kutatók, köztük a Természettudományi Múzeum munkatársai, Alex Bond és Jennifer Lavers, az ausztráliai Lord Howe-szigetről származó barna vészmadarakon tanulmányozták a lenyelt műanyag mennyisége és a gyomor első részének állapota közötti kapcsolatot.

Megállapították, hogy minél több műanyagot nyelt le egy madár, annál több heg keletkezett az emésztőrendszerében. Az apró műanyagdarabok begyulladhatnak, a tartós gyulladás következtében pedig a szövetek hegesedhetnek és eltorzulhatnak. A betegség a gyomor első részében található csöves mirigyek fokozatos leépüléséhez vezethet. A károsodás miatt a madarak sebezhetőbbé válhatnak a fertőzésekkel és parazitákkal szemben, nehezebbé válhat a táplálék megemésztése és a vitaminok felszívódása, megállhat a növekedés, illetve elpusztulhat az állat.

A tudósok megfigyelték, hogy

a madarak gyomrában talált természetes anyagok, mint például a habkő, nem okoztak hasonló problémákat.

Bár a szakértők csak egy madárfajt vizsgáltak a világ egy adott részén, valószínűnek tartják, hogy több faj is érintett lehet, ezért további kutatásokra van szükség a plaszticózis elterjedtségének felderítésére. Mivel a műanyagszennyezés csak az elmúlt évtizedekben jelent meg problémaként, eddig nem vizsgálták széles körben hatásait.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.10. csütörtök, 18:00
Pesztericz-Kalas Vivien
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×