eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Téglák hullottak a földre az egyik épület megronglódott falából Melbourne-ben 2021. szeptember 22-én, miután 6-os erősségű földrengés rázta meg a térséget. A rengés epicentruma Mansfield városának közelében volt, 10 kilométeres mélységben. Sérültekről nem érkezett jelentés.
Nyitókép: MTI/EPA-AAP/James Ross

Fontos felfedezés a földrengések előrejelzésében

A felfedezés hozzájárulhat a precízebb előrejelzési módszerek kidolgozásához, ehhez azonban további vizsgálatokra lesz szükség.

Egy közelmúltban megjelent tanulmány alapján változások észlelhetőek a mágneses mezőkben egyes földrengések előtt – írja az IFLScience cikke alapján a 24.hu. A kapcsolatot a kutatók sem értik, és azt sem tudni, hogy minden rengés előtt kialakulnak-e a jelek.

A szeizmológusok régóta dolgoznak azon, hogy más természeti csapásokhoz, így a hurrikánokhoz hasonlóan a földmozgások érkezésére is következtetni tudjanak. A QuakeFinder munkatársai 125 állomás adatait elemezték, melyek Kalifornia főbb törésvonalai mentén találhatóak. A szakértők a földmozgásokhoz vezető folyamatokat vizsgálták, ami nem egyszerű, hiszen a geomágneses viharok és a forgalom is befolyásolhatja a műszereket.

A csapat arra jutott, hogy

a rengések előtt gyengén, de észlelhetően változtak a mágneses terek tulajdonságai.

Daniel Schneider, a csapat egyik kutatója ugyanakkor kiemelte: ezek a jelek statisztikailag nem elegendőek a figyelmeztetések kiadásához.

A földmozgásokat megelőző napokban megfigyelhetőek fizikai változások, a folyamat megértéséhez viszont további elemzések szükségesek. „Nem állítjuk, hogy ez a jel minden földrengés előtt jelentkezik, de a folyamat nagyon érdekes” – mondta Daniel Schneider.

Egyes állatok vagy emberek képesek megérezni a földmozgások közeledtét, és ha ez igaz, talán épp a mágneses átalakulások állnak a háttérben. Ha sikerülne megérteni a mágneses jelek és a földmozgások közötti összefüggést, az segítené értelmezni a mágneses változásokat.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×