eur:
414.38
usd:
397.86
bux:
79218.75
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Meglepő oltástípusok is védelmet adhatnak a koronavírus ellen

A hazánkban gyermekkorban kötelezően adott oltások közül több is ilyen, derül ki egy kutatásból.

Az élő, legyengített kórokozót tartalmazó oltások, mint a BCG (a tuberkulózis elleni), a kanyaró vagy a gyermekbénulás elleni vakcina, olyan immunválaszt képesek kiváltani, amely más fertőző betegségekkel, köztük a koronavírussal szemben is immunitást tudnak adni egy friss kutatás eredménye szerint. Úgy tűnik, azok az emberek, akik egy vagy több ilyen típusú oltást kaptak, de a koronavírus elleni vakcinákhoz azok nehéz elérhetősége miatt nem tudnak hozzájutni, mégiscsak rendelkezhetnek valamilyen szintű védelemmel, írja a MedicalXpress.

A legyengített kórokozós vakcinák tartalmazzák a fertőzést okozó patogént: az oltások nemcsak megelőzik a megbetegedés kialakulását, de akár élethosszig tartó védelmet is nyújthatnak azzal szemben. A PNAS-ben publikált tanulmány szerint

feltörekvőben levő vírusokkal szemben is védelmet jelenthet az, ha valaki legyengített kórokozós oltásokat vett fel korábban.

A legyengített kórokozók életben maradnak a testbe beadva és így váltanak ki immunválaszt, ahhoz ugyanakkor túlzottan gyengék, hogy megbetegedést is kialakítsanak.

"A cél az, hogy az emberek elgondolkodjanak azon, hogy ezek a kórokozós vakcinák egy világjárvány kezdetén is alkalmazhatók, abban a reményben, hogy kitöltik a hiányt, amíg a specifikus vakcinák rendelkezésre állnak. A módszer a világ azon régióiban lehet fontos, ahol az adott új kórokozó elleni vakcinák beszerzése túl költséges vagy késik. Ezek az oltások, úgy gondoljuk, nagy eséllyel sok életet megmenthetnek" - mondja Robert Gallo, a kutatás szerzője.

Gallo, akinek csapata a HIV felfedezésében is részt vett, azt mondja, a hetvenes évek óta ismert a szakirodalomban, hogy ez az oltástípus segít a pandémiák kialakulását megfékezni. "Egy nagy oroszországi influenza-vizsgálat során a kutatók megfigyelték, hogy a gyermekbénulás elleni, szájon át bevehető szer által védett embereknél ritkábban alakult ki influenza" - mondja Gallo. A kutató reméli, hogy a következő pandémiák idején is sok ember profitálhat majd kutatásának eredményeiből.

Arra is kitért, hogy ezekre az oltásokra a variánsok terjedésének sincsen semmilyen hatása.

Stanley Plotkin, a rubeola-vakcina kifejlesztője szerint még hónapokig nem férnek majd hozzá a fejlődő országok lakosai a koronavírus elleni oltásokhoz: az ő immunrendszerüket például BCG-oltással lehetne stimulálni.

"Bizonyos oltóanyagok nem specifikus védőhatását számos tanulmány bizonyította: amíg nincs elegendő oltóanyag a koronavírus ellen ahhoz, hogy a világon mindenkit immunizáljanak, a nem specifikus immunitás kihasználása életeket menthet" - mondja Plotkin.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×