Infostart.hu
eur:
398.17
usd:
338.84
bux:
101143.49
2025. július 24. csütörtök Kincső, Kinga
A Pfizer-BioNtech koronavírus elleni vakcinái fecskendőkben előkészítve az oltáshoz a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház egyik oltópontján 2021. március 7-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Várva várt adatok a Pfizer/BioNTech oltás adta védettségről

A vakcinákkal kapcsolatos két kritikus kérdéssel kapcsolatban: milyen védettséget nyújtanak pontosan (nem klinikai vizsgálat, hanem "valós" adatok alapján), és mennyi ideig, továbbá hogy ennyi idő után jelentkeztek-e mellékhatások.

A Pfizer/BioNTech Covid-19 vakcina legalább 6 hónapos védelmet nyújt a második oltás után és véd a dél-afrikai variánssal szemben is – írta Jakab Ferenc virológus professzor, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője a Virológia Pécs Facebook-oldalon.

Íme mindez részletesebben.

Az oltás utáni úgynevezett valós adatok azt mutatták, hogy a vakcina

  • 91,3 százalékban hatékony volt a Covid-19 fertőzéssel szemben és
  • 100 százalékban megakadályozta a súlyos lefolyású fertőzéseket.

Ez azért lényeges, mert már a ténylegesen beoltott lakosság körében végezték a felmérést, ami abban különbözik a 3-as fázisú klinikai vizsgálattól, hogy ott a beválogatott személyeknek szigorú kritériumoknak kell megfelelniük a vizsgálatban való részvételhez. A különbség a kétféle vizsgálatnál Jakab Ferenc szerint nem számottevő (az előzetes becslések is hozzávetőlegesen 95 százalékos hatékonyságról számoltak be).

A vakcina hatékonyan csökkenti a kórházi kezeléseket (és így a haláleseteket is) a koronavírus dél-afrikai variánsa által okozott fertőzésekben – ez a kutatások egyik kiemelten fontos kérdése volt, mert ez a mutáció is egyre gyorsabban terjed Dél-Afrikán kívül. (A vakcináról már előzetesen kiderült, hogy az angliai mutáció ellen is védelmet ad.) Ez nyilván csökkenti az ismétlő oltás azonnali szükségességét.

Kiderült az is, hogy

az oltás hatékonysága legalább 6 hónapig tart.

Ez a biztos adat, de természetesen a vizsgálatok most is folynak tovább, így szinte borítékolható, hogy ez az időtartam hosszabbodni fog – jegyezte meg Jakab Ferenc.

Ezen túlmenően fontos hír, hogy az oltottaknál a második oltás beadása után 6 hónappal sem merültek fel súlyos mellékhatások, vagy biztonsági problémák.

Címlapról ajánljuk
Dobrowiecki Péter: kérdésessé vált, hogy kitartanak-e a koalíciós partnerek Donald Tusk mellett

Dobrowiecki Péter: kérdésessé vált, hogy kitartanak-e a koalíciós partnerek Donald Tusk mellett

Jelentősen átalakította kormányát Donald Tusk, amivel az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője szerint az lehet a célja, hogy hatékonyabb legyen a működés és konkrét eredményeket tudjanak felmutatni. Az elemző arról is beszélt, hogy már nemcsak az ellenzéki szimpatizánsok, hanem a kormánykoalíció szavazói is egyre türelmetlenebbek, miközben recseg-ropog a koalíció is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.24. csütörtök, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Villámgyorsan lepörgött a béketárgyalás, tovább üvöltenek a fegyverek - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Villámgyorsan lepörgött a béketárgyalás, tovább üvöltenek a fegyverek - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Rekordgyorsan, mindössze 40 percnyni egyeztetés után véget ért tegnap Isztambulban a béketárgyalások következő köre Oroszország és Ukrajna közt - áttörést nem sikerült elérni. Ukrajnában majdnem minden nagyobb városban tüntetések dúlnak az ukrán korrupcióellenes hivatalok függetlenségének megszüntetése miatt, Zelenszkij elnök tegnap törvényjavaslatot nyújtott be, mellyel szavatolná az intézmények függetlenségét. A fronton katlan kezd kialakulni Kosztyantynivka és Pokrovszk-Mirhorad körül, a Szumi offenzíva viszont lassul. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×