Az Izraelben és az Egyesült Államokban végzett közös kutatás szerint a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett oltóanyaggal, valamint a Moderna készítményével beoltott édesanyák olyan antitesteket termeltek a koronavírus ellen, melyek a szoptatásnál átkerültek gyermekeik szervezetébe anélkül, hogy maga a vakcina genetikai anyaga is a csecsemőkbe jutott volna.
Az eredmények szerint az anyatejben képződött antitestek alkalmasak a csecsemők védelmére a légúti vírusok, például a koronavírus ellen. Jariv Wine, a tel-avivi egyetem kutatója egyenesen azt javasolja, hogy a terhesség utolsó harmadában oltsák be a várandós nőket szamárköhögés és influenza ellen, hogy olyan antitesteket állítsanak elő, amelyek megvédik a kisbabákat életük első évében ezektől az őket veszélyeztető betegségektől.
Oltási helyzet Izraelben
Az izraeli hadsereg csütörtökön bejelentette, hogy a világ első olyan haderejévé vált, amelyen belül már létrejött a közösségi immunitás. Jelenleg már a katonák mintegy 81 százaléka kapott a koronavírus-vakcinából, vagy korábban megfertozodött a vírussal, vagy mindketto érvényes rá. A jövő hétre ez az arány várhatóan eléri a 85 százalékot.
Szerdán 36 686, 16 évesnél idősebbet oltottak be először és 58 303-at másodszor - három hét elteltével - a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett oltóanyaggal. Az oltási kampányban eddig 5 072 725-en (az ország lakosságának 54,55 százaléka) kapták meg az első és 3 999 353-an a második dózis vakcinát is. Az elvégzett 98 660 tesztből 2802 vírushordozót azonosítottak, ami 2,9 százalékos arányt jelent. A harmadik járványhullám mostani, visszavonuló szakaszában 36 712 aktív fertőzöttet tart nyilván az egészségügyi minisztérium, a Covid vírus okozta szövődményekkel 1045 embert ápolnak kórházakban, s közülük 645-en súlyos esetnek számítanak, 211-en lélegeztetőgép segítségére szorulnak. A SARS-CoV-2 vírus okozta betegségben tavaly február óta 5955-en haltak meg Izraelben.