Infostart.hu
eur:
355.42
usd:
312.69
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: jandenouden

Tizenötmillió nyérc is a koronavírus áldozatává válik

A készülő vakcinák hatékonyságának érdekében a világ vezető nyérctenyésztő állama, Dánia 15 millió állatot irt ki.

A koronavírus egy mutációja, amely nyércekben van jelen, 12 embert fertőzött meg zoonózis útján Dániában – írja a The Guardian. A nyércek közegészségügyi veszélyt jelentenek, ezért az északi országban azt a döntést hozták, hogy végeznek a szőrmeipar miatt, farmokon tenyésztett nyercállomány minden tagjával. Mette Frederiksen dán miniszterelnök a bejelentést követően arról beszélt sajtótájékoztatóján, hogy félelmeik szerint a mutáció esetleg veszélybe sodorhatja a készülőben levő védőoltások hatékonyságát.

A teljes dániai nyércállomány felszámolásának folyamatába a rendőrséget és a hadsereget is bevonják. Az elmúlt hetekben már a tenyésztők és a hatóságok is megkezdték az állomány ritkítását a Covid-19-re való tekintettel. A Reuters információi szerint az ország északi részének 783 fertőzöttjének fele nyércfarmokról eredeztethetően kapta el a koronavírust. Az ország 1100 nyércfarmjából legalább 200-ban ott van a betegség. A farmokon a becslések szerint legalább 15 millió nyérc él, de a szám akár 17 millióra is rúghat.

Magnus Ljung finn szőrmeárverés-szervező sokkolónak nevezte a bejelentést,

az állatok értékét 126-144 milliárd forint közti összegnek megfelelő euróra tette.

Ismeretei szerint Hollandiában, Spanyolországban és Svédországban is voltak hasonló esetek, amikor a nyércekről emberekre terjedt a betegség, de ott sikerült az ellenőrzés alá vonni, ezért a nyércirtás teljesen váratlanul érte őt is.

Birgitte Damm állatorvos, egy dán állatvédelmi szervezet képviselője szerint a nyérctenyésztés intézményének kellene véget vetni, a tenyésztők átképzése mellett.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×