Infostart.hu
eur:
355.14
usd:
311.92
bux:
139018.11
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Elképesztőek a Föld állapotát mutató, egyre romló adatok

A tavalyi volt a három legmelegebb év egyike az időjárási feljegyzések szerint, amely gleccserek olvadásával, tengerszint-emelkedéssel, rengeteg bozóttűzzel, hőhullámokkal és szárazságokkal járt. Az Amerikai Meteorológiai Társaság Közlönyében (BAMS) szerdán jelent meg az erről szóló tanulmány.

A klímaállapotról szóló éves jelentés, amely 61 ország 528 tudósának munkája, megállapítja, hogy csak 2015 és 2016 volt melegebb a tavalyinál.

1980 óta minden évtized melegebb volt az előzőnél, és 2010-19 között 0,2 Celsius-fokkal volt melegebb globálisan, mint 2000-2009 között.

Harminckét egymást követő évben, így 2019-ben is tömegesen zsugorodtak a hegyi gleccserek,

miközben a tavak hőmérséklete a hosszú távú átlaghőmérsékletnél magasabb volt, és a permafrost (örökfagy) térségében a hőmérséklet folyamatosan nőtt.

2019-ben a globális átlagos tengerszint újabb rekordot döntött az egymást követő nyolcadik évben, 87,6 milliméterrel volt magasabb, mint 1993-ben - ekkor kezdődtek a műholdas mérések -, ami éves átlagban 6,1 millimétert jelent 2018-hoz képest.

A teljes csapadékmennyiség a szárazföldi területeken kevesebb volt a 1981-2000 közötti átlagnál és kevesebb volt, mint 2018-ban.

Az üvegházhatású gázok kibocsátása nőtt, a szén-dioxidé 2,5 ppm-mel, elérve a 409,8 ppm-et, a nitrogén-oxidé 1 ppb-vel, a metáné 9,1 ppb-vel. A szén-dioxid a felelős az üvegházhatású gázok kibocsátása növekedésének kétharmadáért - olvasható a jelentésben.

Számos szélsőséges esemény - bozóttüzek, hőhullámok és szárazságok - részben a globális hőmérséklet emelkedésében gyökerezik. A globális hőmérséklet emelkedése egy másik klímamutatóval áll összefüggésben, az üvegházhatású gázok - a szén-dioxid, a nitrogén-oxid és a metán - kibocsátásának emelkedésével" - mondta Robert Dunn, a brit meteorológiai szolgálat illetékese, aki részt vett a jelentés összeállításában.

Címlapról ajánljuk

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt a forint: a magyar deviza a nyitás óta tovább veszített értékéből, az euró már 353, a dollár 309 forint közelében jár. A hangulatot továbbra is az erős dollár és a közel-keleti helyzet kettőssége határozza meg – az amerikai jegybank szigorúbb hangvétele magasan tartja a kamatvárakozásokat, miközben az iráni konfliktus körüli bizonytalanság sem oldódott. Délután újabb katalizátor érkezik a forint piacára, ugyanis jön az MNB kamatdöntő ülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×