Infostart.hu
eur:
355.14
usd:
311.92
bux:
139018.11
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pexels

Rettentő nagy áldozatra kéri a WHO a fogászokat

Az igen gyakori használatú aeroszolos eszközök mellőzését. És ez még nem minden.

A koronavírus terjedésének csökkentése érdekében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt tanácsolja, hogy a fogászatban mellőzzék a levegőben porladással terjedő anyagok, vagyis aeroszolok keletkezésével járó eljárásokat.

A WHO a fogászatban igen gyakori, aeroszolok keletkezésével járó eljárások - például a nagy sebességű, ultrahangos készülékek alkalmazásának - korlátozását, illetve mellőzését javasolja - közölte kedden Benoit Varenne, a WHO szájsebészeti és fogászati programjának munkatársa genfi videós sajtótájékoztatóján.

A szakosított ENSZ-szervezet ugyanakkor nagyon fontosnak tartja a fogak ápolását, amelyet sok országban elhanyagolnak, mert "drága", és nem szerepel az általános orvosi ellátások között.

"Sok országban elhanyagolják a fogbetegségeket, amelyek fájdalmat, társadalmi elszigeteltséget, sőt halált is okoznak, mint az üszkösödéssel járó Noma-betegség, amely elsősorban az alultáplált, rossz általános egészségi állapotú és rossz szájhigiénés gyerekeket sújtja" - hangsúlyozta Benoit Varenne.

"Becslések szerint közel 3,5 milliárd ember szenved száj- és fogbetegségtől, több mint 500 millió gyerek pedig fogszuvasodástól" - emlékeztetett a szakértő.

Az amúgy is nehéz helyzetben lévő fogászati ellátásokat súlyosan érintette a koronavírus-világjárvány, miután a szolgáltatások igénybe vételétől tartó páciensek miatt csökkent a kereslet.

A WHO tagállamainak 75 százaléka válaszolta egy felmérésben, hogy a fogászati szolgáltatásait részben vagy teljesen megzavarta a járvány.

A WHO előzetes távkonzultációkat javasol, amelyek során megállapítható a kezelések sürgőssége, és a nem lényeges kezelések (kontroll, fogtisztítás, megelőző ellátások) elhalasztását ajánlja. A fizikai vizsgálat esetére a világszervezet a megfelelő távolságtartás és a páciensek fogadása közötti rendszeres fertőtlenítést ajánlja.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt a forint: a magyar deviza a nyitás óta tovább veszített értékéből, az euró már 353, a dollár 309 forint közelében jár. A hangulatot továbbra is az erős dollár és a közel-keleti helyzet kettőssége határozza meg – az amerikai jegybank szigorúbb hangvétele magasan tartja a kamatvárakozásokat, miközben az iráni konfliktus körüli bizonytalanság sem oldódott. Délután újabb katalizátor érkezik a forint piacára, ugyanis jön az MNB kamatdöntő ülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×