Infostart.hu
eur:
355.35
usd:
312.27
bux:
139301.72
2026. június 24. szerda Iván
Nyitókép: Facabook/Ökoturisztikai Központ Gemenc

Elsötétült a gemenci gólyakamera

A természet teszi a dolgát, még ha nehéz is látni ezt - indokolta a döntést az internetes közvetítést biztosító Gemenc Zrt.

Lekapcsolták a gemenci feketególya-fészek kameráját - adta hírül a pörbölyi Ökoturisztikai Központ közösségi média bejegyzésére hivatkozva a sokszinuvidek.hu.

Az évek óta népszerű feketególya fészek webkamerás közvetítését lehetővé tevő Gemenc Zrt. ugyanis az elmúlt napokban beérkező nézői visszajelzések alapján úgy döntött, hogy

mivel sokan nem tudják feldolgozni, elfogadni a természet valóságát, ezért beszünteti a közvetítést.

Megjegyezték azonban, hogy a szakemberek számára a természettudományos kutatást továbbra is biztosítják, a kamerák által közvetített képeket továbbra is rögzítik.

Az idei száraz tavasz és a dunai árvíz elmaradása nehéz helyzetbe hozta az ártéri erőben fészkelő 40 feketególya párt. Egyre nehezebben tudják ugyanis biztosítani a fiókák élelmezését. Vélhetően emiatt kényszerült arra a bekamerázott fészekben költő egyik szülő, hogy kilökje az egyik fiókáját. Így már csak két utódot nevelnek.

Az erdőgazdaság azzal indokolta a döntését, hogy

mivel számára a tudományos kutatás és a természetvédelem szabályai az irányadók, ezért mindenképpen betartja a be nem avatkozás elvét.

Mint a bejegyzésben írják, most sem tesznek kivételt, hiszen nemcsak a bekamerázott fészekben lehetnek válságos helyzetben a fiókák, hanem Gemencen mindenhol.

A bejegyzés szerint érhető, ha a nézőkben késztetés ébred egy azonnali mentőakcióra, azonban ezzel nagy kárt okoznának a gólyáknak, hiszen a háborítatlanságot igénylő fekete gólyák számára már nem lenne biztonságos hely többé a fészek környezete, ezért könnyen elhagynák a területet.

A Gemenc Zrt. szakemberei számára továbbra is lényeges cél, hogy a magyar társadalomhoz minél közelebb kerüljenek olyan természeti jelenségek, amelyek megfigyelésével a természet szeretete megerősíthető, annak értékei pedig fontossá és átélhetővé tehetők. Az eddigi megfigyelések eredményei azt bizonyítják, hogy majdnem minden évben történt olyan szomorú eset, amikor a fiókák közül többen nem élték túl az első heteket, azonban Tóbiás és Sára (a szülőpár) a 2012. és 2018. közötti 7 évben 17 életerős fiókát nevelt fel, és a fiatal madarak július végén, augusztus elején sikeresen kirepültek - hívták fel a figyelmet. Hozzátették azt is, hogy az erdőgazdaság az érdeklődőket ezután is rendszeresen tájékoztatja hivatalos weblapján képes és szöveges összefoglalók segítségével.

Címlapról ajánljuk
Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Az egészségügyi szolgáltatók és a közintézmények jól vizsgáztak a nagy hőség első napjaiban, de az is nagyon fontos, hogy a társadalom felkészült legyen az ilyen helyzetekre, és tudják az emberek, mit kell tenniük, ha például rosszul lesz a szomszéd – mondta az InfoRádióban Oroszi Beatrix. Arra is kitért, melyek lesznek a legfontosabb teendők az egészségügyi intézmények felszereltségének vizsgálata során.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×