eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
A koronavírus-fertőzés kimutatására fejlesztett gyorstesztek egy tesztállomás asztalán a nepáli Lalitpurban 2020. április 14-én.
Nyitókép: MTI/AP/Nirandzsan Sresztha

Kovács L. Gábor: úgy szaporodnak a tesztek, mint gomba a tavaszi eső után

Az MTA Doktori Tanácsának elnöke az InfoRádióban több dolgot is tisztázott a koronavírustesztekkel kapcsolatban.

A világon folyó koronavírus-ellenszer kutatás egyelőre rengeteg szálon fut, ám például a koronavírustesztek területén már tisztulni látszik a kép – adott helyzetértékelést az InfoRádió Szigma című magazinműsorában Kovács L. Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai Kutatóközpont alapító elnöke, az MTA Doktori Tanácsának elnöke, aki leszögezte, úgy szaporodnak a különböző tesztek, mint gomba a tavaszi eső után.

"Óriási a társadalmi nyomás is a kormányokon, hogy szerezzenek be teszteket, ha maguk nem tudnak gyártani" – tette hozzá. A tesztek egyik garanciaeleme, hogy az Európai Unióban úgynevezett minőségtanúsított eszközök, termékek vannak, amelyekre ha ráütik a CE jelzést, az egyfajta garancia arra, hogy azok megfelelnek az unió normáinak.

"Természetesen

egy közép-kínai kis kft. termékein nem lehet ilyen jelzést találni, ha igen, az még nagyobb baj"

– jelezte.

Az ismeretlen termékkel együtt járó kísérőiratokkal ugyanakkor lehet baj, ugyanis azon nem a termék minőségéről van leírás, hanem csak maga a kísérőirat minőségéről tudni meg bővebbet. "Ha valamelyik cég tud venni egy jó kísérőirat-írót, akkor ellenőrizhetetlen dolgokat is odaírhat a termék mellé" – mutatott rá Kovács L. Gábor.

Ugyanakkor figyelmeztető lehet, ha egy adott termékből más országok nem vásárolnak, nincs róla piaci visszajelzés, ha nincs, először kis mennyiséget kell belőle venni, és a legjobb laboratóriumokban kipróbálni. Csak utána szabad nagy mennyiségben behozni.

"Nagyon bonyolult a koronavírus tesztelése, nem minden emberben termelődnek ellenanyagok, tehát nem csak az a nehézség, hogy valaki a rossz minőségű termékét próbálhatja piacra juttatni" – folytatta a tudós.

Az első tapasztalatok Magyarországon sem voltak pozitívak, de aztán megjelentek a nagy vegyszergyártó cégek, akik – igaz, jóval drágábban – már a megfelelő minőséggel jelentkeztek, és ez nagy biztonságot ad.

Arra a kérdésre, hogy ha van jó minőségű gyorsteszt, mi szükség van a laboratóriumi kimutatásra, Kovács L. Gábor azt mondta,

a gyorsteszt jelentősége az életmentés,

és hogy az alkalmazásához nem kell szakorvos, az átfertőzöttség megmérésére viszont a sokkal olcsóbb, de lassabb laboratóriumi módszert kell választani.

"Nem gyorsteszt kellene, hanem tisztességesen megfizetett laboratórium, amely megbízható minőségben, óriási mennyiségben képes a megfelelő vizsgálatokat elvégezni" – tette hozzá Kovács L. Gábor.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×