eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nyitókép: Pxhere

Két évtizeddel előre jelezhető lesz a rettegett kór

Egyre többet tudnak az egyelőre gyógyíthatatlan Alzheimer-kór kialakulásáról, és az előrejelzéséhez egy egyszerű vérvizsgálat elegendő lesz.

Akár 20 évvel a betegség kialakulása előtt is kimutatja az Alzheimer-kór jeleit egy amerikai kutatók által kifejlesztett vérvizsgálat, írta a Guardian cikke alapján a 24.hu. A St. Louis városában található Washington University School of Medicine tudósai szerint

a teszt 94 százalékos hatékonysággal ismeri fel az Alzheimer-kórra utaló agyi változásokat,

holott jóval olcsóbb és egyszerűbb, mint a pozitronemissziós tomográfia (PET), ami az egyik legmodernebb vizsgálóeljárás.

Az egyetem egy korábbi vizsgálata sikeresen felderítette az Alzheimer-kórt okozó két anyag agybeli lerakódása, a béta-amiloidok és a tau-fehérje csomók képződése között. Az amiloid-lerakódások önmagukban nem jelentik az Alzheimer-kór kialakulását, de a plakkok jelentése megmagyarázhatatlan módon egyeseknél a tau-csomók megjelenéséhez vezet – és ez az Alzheimer-kór igazi kiváltó faktora.

Abban a kutatásban a Medicalonline cikke szerint a tudósok úgy vélték, hogy a mikroglia sejtek, azaz az agy „takarítóinak” valamilyen módosulása, funkcióvesztése vezethet, és találtak is egy olyan gént, a TREM2-t, melynek mutációja kettő-négyszeresére növeli az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

A mostani kutatás pedig azzal az eredménnyel zárult, hogy

megtalálták a módját, miként lehet mérni a vérben a béta-amiloid szintjét,

ami alapján pedig meg tudják saccolni, hogy az milyen mértékben rakódott le az agyban. Mivel ez az anyag évtizedekkel a betegség kialakulása előtt elkezd lerakódni, ezért akár 20 évvel az Alzheimer-kór kialakulása előtt is meg tudják majd jósolni a betegséget.

Címlapról ajánljuk
Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Ruanda az elmúlt években reguláris hadsereggé fejlesztette az M23 nevű tuszi milíciát, amely a korábbi súlyos vereségek után az elmúlt hetekben már komoly katonai sikereket ért el Észak-Kivu tartományban – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet igazgatója. Marsai Viktor arról is beszélt, rengeteg helyi lakosnak teljesen mindegy, ki uralja a területet, csak azt szeretnék, hogy legyen béke, stabilitás és kiszámíthatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Tavaly júliusban néhány republikánus képviselő azt hangoztatta, Kamala Harris alelnök csak a származása és a neme miatt jutott pozícióhoz, miután a volt kaliforniai szenátor átvette a demokrata párti elnökjelöltséget Joe Bidentől. Idén a halálos áldozatokkal járó, Los Angeles környéki erdőtüzek közepette Kristin Crowley tűzoltóparancsnokot azért támadták, mert a tűzoltóságon belül nagy hangsúlyt fektet a sokszínűségre. A pár héttel ezelőtti washingtoni helikopterbaleset kiváltó okai kapcsán szintén előkerültek ugyanezek a vádak, különösen Donald Trump amerikai elnök kormánya részéről. A három közelmúltbeli esetet három betű, a D, az E és az I köti össze. De ha már ennyit emlegetjük, mit takar pontosan ez a rövidítés, és mi vezetett odáig, hogy az amerikai politika egyik legmegosztóbb kérdésévé váljon?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×