Infostart.hu
eur:
354.08
usd:
310.03
bux:
0
2026. június 23. kedd Zoltán

Miért állnak folyton egy lábon a flamingók?

A természet egyik legnagyobb rejtélyét a flamingók jelentik, akik előszeretettel állnak egy lábon. Amerikai kutatók azt állítják, hogy hosszas tanulmányozás után megtalálták a miértre a választ.

Rengeteg teória létezik arra, hogy a flamingók miért kedvelik az egy lábon ácsorgást. Többek szerint így pihentetik a másik lábukat, mások viszont úgy vélekednek, hogy egy lábról könnyebben elmenekülhetnek a ragadozók elől, mivel így kevesebb időbe telik a felszállás, de az is szerepel a feltevések között, hogy így javul a vérkeringésük.

A Philadelphiai Egyetem két kutatója elhatározta, hogy végére jár az ügynek és kideríti, mi az igazság. A helyi állatkert karibi flamingóit figyelték meg, és azt találták, hogy a kecses madarak leginkább a vízben állnak egy lábra, aminek az lehet az oka, hogy így szabályozzák a testük hőmérsékletét.

A Zoo Biology című szaklapban megjelent tanulmányukban a kutatók azt írják: a flamingók a vízben sokkal többször állnak fél lábon, mint a földön. Ez azért van, mert a vízben így próbálják konzerválni a testhőmérsékletüket: ha mindkét lábukat beraknák a vízbe, akkor több hőt veszítenének. Cserélgetik is a lábaikat, nehogy az egyik túlságosan kihűljön.

A kutatók azt a feltételezést sem zárták ki, hogy az egy lábon állással a vízben csökken a gombás fertőzés és a paraziták elterjedésének a veszélye. Más madarak, mint például a gémek, a gólyák vagy a kacsák is kedvelik az egy lábon árcsorgást - a szakértők szerint hasonló megfontolásból, mint a flamingók.

Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Elképzelhető, hogy a még mindig a reális piaci ár feletti, 6 milliárdos tévéközvetítési csomag azért szükséges, hogy anyagilag ne roppantsa meg azonnal a csökkentés a hazai fociklubokat – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, ha kivételesen csak egy évre szólna a közvetítési jogok odaítélése, azzal több milliárd forintot spórolhatna az állam, a kluboknak pedig biztosítanának átmeneti időt arra, hogy alkalmazkodjanak az új helyzethez, ami átgondoltabb, takarékosabb gazdálkodást követel.

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Terták Elemér: még egyszer az állami árszabályozásról

Terták Elemér: még egyszer az állami árszabályozásról

A magyar kormány által bevezetett kamatstop, üzemanyag-árstop és árrésstop megszüntetése világossá teszi: létezik egy kiszámíthatóságra és piaci versenyre épülő alternatív gazdaságpolitikai út. Az árkorlátozásokra valójában nem a globális válságok, hanem nagyrészt a kormányzat saját hibái – az inflációt szító pénzosztogatás, az elhibázott kamatpolitika és a választási szempontú beavatkozások – miatt volt szükség. A gazdaságtörténet Diocletianustól napjainkig bizonyítja, hogy az árkorlátozások csak tüneti kezelést nyújtanak, hosszabb távon pedig több kárt okoznak, mint hasznot. Elérkezett az idő, hogy a támogatások és korlátozások helyett a piaci teljesítmény határozza meg a boldogulást.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×