Infostart.hu
eur:
355.87
usd:
313.11
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván
Az olasz Marco Verratti (b) és Federico Chiesa (j) nem értenek egyet Felix Brych német játékvezetővel a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjének Olaszország-Spanyolország mérkőzésén Londonban 2021. július 6-án.
Nyitókép: Az olasz Marco Verratti (b) és Federico Chiesa (j) nem értenek egyet Felix Brych német játékvezetővel a labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjének Olaszország-Spanyolország mérkőzésén. MTI/AP/Getty pool/Laurence Griffiths

Az olaszok kiesése az európai vb-selejtezők legnagyobb meglepetése

A katari labdarúgó-világbajnokságon Európának „járó” tizenhárom helyből tizenkettő eltelt, a maradék egyért az orosz–ukrán háború miatti halasztást követően – a tervek szerint – júniusban játszik előbb elődöntőt a skót és az ukrán válogatott, majd a győztes a walesiekkel csatázik a vb-részvételért. Értékelés az európai zóna (majdnem teljes) zárása után.

Az UEFA tagországai közül Németország, Dánia, Franciaország, Belgium, Horvátország, Spanyolország, Szerbia, Anglia, Svájc, Hollandia, Portugália és Lengyelország jutott ki Katarba. Közülük mindössze egy, a holland Oranje nem szerepelt a 2018-as oroszországi tornán, ez a szám biztosan nő majd eggyel júniusban, hiszen sem a skót, sem az ukrán, sem pedig a walesi csapat nem volt négy éve vb-résztvevő.

Az akkori európai indulók közül Izland, Svédország és Oroszország nem jutott el Katarba. Az izlandiak nagyon visszaestek, a svédek a lengyelek elleni, chorzówi pótselejtezőn buktak el, Oroszországot a háborús helyzet miatti szankció alapján kizárta a FIFA a pótselejtezőn résztvevők közül

A világbajnokságra kijutott tizenkét csapat alkotta a tavalyi Európa-bajnokság huszonnégyes mezőnyének felét, a másik felében ott volt a walesi, az ukrán és a skót csapat, ilyen szempontból az erőviszonyok nem változtak.

Ugyanakkor az Európa-bajnokság említése kapcsán megkerülhetetlen a legnagyobb meglepetés emlegetése: az olasz válogatott kiesése a világbajnoki selejtezőkön. Az Európa-bajnok Squadra Azzurra sem a 2018-as, sem a 2022-es világbajnokságra se jutott el,

ez történelmi mélypont az ország futballjában, ilyenre korábban nem volt még példa.

Az olaszok mind a kétszer a pótselejtezőkön kaptak ki. Négy és fél éve, a svédek ellen Stockholmban 1-0-ra kikaptak, majd Milánóban 0-0-ra végeztek. Idén, Palermóban, 1-0-ra kaptak az Észak-Macedónoktól. Összefoglalva: a Squadra Azzurra egyik kiírásban sem tudott gólt szerezni a pótselejtezőben, noha a három mérkőzéséből kettőt otthon játszott.

A múlt csütörtöki, szicíliai vereség az olasz futballtörténelem legnagyobb meglepetései közé tartozik. Csak olyan mérkőzések írhatók párba vele, mint az 1966-os világbajnokságon Észak-Koreától elszenvedett 1:0-s vereség, előtte az 1958. januári, Észak-Írország elleni belfasti 1:2, ami eldöntötte, hogy az olaszok nem mehetnek a svédországi tornára. A mostani vereség, az Észak-Macedónia elleni kudarc után azt írta az egyik olasz lap: Észak jelenti az olaszok végzetét.

Érdekes, hogy az 1982-es vb-címnyerés után a Squadra Azzurra, egy viszonylag könnyű csoportból, Románia, Svédország és Csehszlovákia mögött végezve, nem jutott el a következő Eb-re, most pedig az Eb-győzelem után vallott kudarcot. Roberto Mancini együttese nem is olyan régen még veretlenségi világrekordot állított fel, immár az a képlet, hogy a legutóbbi tíz mérkőzéséből mindössze kettőt nyert meg, igaz, két döntetlen az Eb-elődöntőben és az Eb-döntőben további győzelmekkel ért fel.

Ami az európai selejtezők összképét illeti, az már eldőlt, hogy a Nemzetek Ligája-szereplés alapján a pótselejtezőbe kerülő válogatottak kiestek, azaz csak olyan válogatott lesz, vagy lehet vb-résztvevő a mi kontinensünkről, amely megnyerte a csoportját, vagy legrosszabb esetben második helyen végzett. (Eddig a lengyel és a portugál válogatott tartozik utóbbi kategóriába.)

Érdemes még összevetni a tizenkét csapat a FIFA-rangsor szűkítése után kialakuló UEFA-rangsorbeli helyezését. Csütörtökön kerül nyilvánosságra az új, a világbajnokság kalapbeosztását is meghatározó lista, mi egyelőre maradjunk a még aktuális februárinál. Ennek alapján az első tizenegy helyen áll tíz vb-résztvevő csapat, aligha kell mondani, a negyedik olaszok nem lesznek ott Katarban. 1. Belgium, 2. Franciaország, 3. Anglia, 5. Spanyolország, 6. Portugália, 7. Dánia, 8. Hollandia, 9. Németország, 10. Svájc, 11. Horvátország. A további két vb-résztvevő közül Szerbia 14., Lengyelország pedig a 16. Az „üres” helyeken a svédek (12.), valamint a még versenyben lévők közül a walesiek (13.) és az ukránok (15.) állnak. A skótok 21. helyezettként kicsit kilógnak a sorból.

A világbajnokság csoportsorsolását pénteken, magyar idő szerint 18 órától tartják Dohában.

Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

Az idén februárban likvidált ajatollah volt a gátja azoknak a törekvéseknek, hogy Iránban az atomfegyverek irányába tegyenek lépéseket, mert azok nem illeszkedtek a vezető életfilozófiájához – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az egyetemi tanár. A Közel-Kelet-szakértő szerint ha kiderült volna, hogy Ali Hamenei ebben hazudik, azt a egész rendszer nem viselte volna el.

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×