Az UEFA tagországai közül Németország, Dánia, Franciaország, Belgium, Horvátország, Spanyolország, Szerbia, Anglia, Svájc, Hollandia, Portugália és Lengyelország jutott ki Katarba. Közülük mindössze egy, a holland Oranje nem szerepelt a 2018-as oroszországi tornán, ez a szám biztosan nő majd eggyel júniusban, hiszen sem a skót, sem az ukrán, sem pedig a walesi csapat nem volt négy éve vb-résztvevő.
Az akkori európai indulók közül Izland, Svédország és Oroszország nem jutott el Katarba. Az izlandiak nagyon visszaestek, a svédek a lengyelek elleni, chorzówi pótselejtezőn buktak el, Oroszországot a háborús helyzet miatti szankció alapján kizárta a FIFA a pótselejtezőn résztvevők közül
A világbajnokságra kijutott tizenkét csapat alkotta a tavalyi Európa-bajnokság huszonnégyes mezőnyének felét, a másik felében ott volt a walesi, az ukrán és a skót csapat, ilyen szempontból az erőviszonyok nem változtak.
Ugyanakkor az Európa-bajnokság említése kapcsán megkerülhetetlen a legnagyobb meglepetés emlegetése: az olasz válogatott kiesése a világbajnoki selejtezőkön. Az Európa-bajnok Squadra Azzurra sem a 2018-as, sem a 2022-es világbajnokságra se jutott el,
ez történelmi mélypont az ország futballjában, ilyenre korábban nem volt még példa.
Az olaszok mind a kétszer a pótselejtezőkön kaptak ki. Négy és fél éve, a svédek ellen Stockholmban 1-0-ra kikaptak, majd Milánóban 0-0-ra végeztek. Idén, Palermóban, 1-0-ra kaptak az Észak-Macedónoktól. Összefoglalva: a Squadra Azzurra egyik kiírásban sem tudott gólt szerezni a pótselejtezőben, noha a három mérkőzéséből kettőt otthon játszott.
A múlt csütörtöki, szicíliai vereség az olasz futballtörténelem legnagyobb meglepetései közé tartozik. Csak olyan mérkőzések írhatók párba vele, mint az 1966-os világbajnokságon Észak-Koreától elszenvedett 1:0-s vereség, előtte az 1958. januári, Észak-Írország elleni belfasti 1:2, ami eldöntötte, hogy az olaszok nem mehetnek a svédországi tornára. A mostani vereség, az Észak-Macedónia elleni kudarc után azt írta az egyik olasz lap: Észak jelenti az olaszok végzetét.
Érdekes, hogy az 1982-es vb-címnyerés után a Squadra Azzurra, egy viszonylag könnyű csoportból, Románia, Svédország és Csehszlovákia mögött végezve, nem jutott el a következő Eb-re, most pedig az Eb-győzelem után vallott kudarcot. Roberto Mancini együttese nem is olyan régen még veretlenségi világrekordot állított fel, immár az a képlet, hogy a legutóbbi tíz mérkőzéséből mindössze kettőt nyert meg, igaz, két döntetlen az Eb-elődöntőben és az Eb-döntőben további győzelmekkel ért fel.
Ami az európai selejtezők összképét illeti, az már eldőlt, hogy a Nemzetek Ligája-szereplés alapján a pótselejtezőbe kerülő válogatottak kiestek, azaz csak olyan válogatott lesz, vagy lehet vb-résztvevő a mi kontinensünkről, amely megnyerte a csoportját, vagy legrosszabb esetben második helyen végzett. (Eddig a lengyel és a portugál válogatott tartozik utóbbi kategóriába.)
Érdemes még összevetni a tizenkét csapat a FIFA-rangsor szűkítése után kialakuló UEFA-rangsorbeli helyezését. Csütörtökön kerül nyilvánosságra az új, a világbajnokság kalapbeosztását is meghatározó lista, mi egyelőre maradjunk a még aktuális februárinál. Ennek alapján az első tizenegy helyen áll tíz vb-résztvevő csapat, aligha kell mondani, a negyedik olaszok nem lesznek ott Katarban. 1. Belgium, 2. Franciaország, 3. Anglia, 5. Spanyolország, 6. Portugália, 7. Dánia, 8. Hollandia, 9. Németország, 10. Svájc, 11. Horvátország. A további két vb-résztvevő közül Szerbia 14., Lengyelország pedig a 16. Az „üres” helyeken a svédek (12.), valamint a még versenyben lévők közül a walesiek (13.) és az ukránok (15.) állnak. A skótok 21. helyezettként kicsit kilógnak a sorból.
A világbajnokság csoportsorsolását pénteken, magyar idő szerint 18 órától tartják Dohában.